16.01.2008, 00:00

Mečiar chce zverejniť privatizačné zmluvy o predaji SPP

Privatizačné zmluvy o predaji Slovenského plynárenského priemyslu budú možno zverejnené. Po rokovaní Koaličnej rady to povedal predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Podľa neho bývalá vláda Mikuláša Dzurindu sa pri privatizácii SPP zaviazala, že zmluvy budú tajné dovtedy, kým ich nezverejní tretia osoba. Mečiar povedal, že pozná osobu, ktorá má kópie privatizačných zmlúv, a ktorú požiada, aby ich zverejnila.
Stratené dokumenty
Koaliční partneri sa dohodli, že správu o privatizácii SPP prerokuje na najbližšej schôdzi Národná rada SR medzi prvými. Podľa premiéra Roberta Fica správa obsahuje dôležité zistenia, ako je strata najvýznamnejších dokumentov z privatizačnej zmluvy. Ide napríklad o stratu notárskej zápisnice o otváraní obálok. "Predaj SPP bol najväčším zlodejstvom, aké sa kedy na Slovensku udialo," vyhlásil premiér. Myslí si, že niektoré zistenia zo správy by mohli zaujímať aj Generálnu prokuratúru.
Mikloš: Fico o privatizácii klame
"Zo strany pána Fica ide o jasný a prehľadný zámer, a to zakryť vlastné problémy, ktoré má on a jeho vládna koalícia," povedal poslanec za SDKÚ-DS a bývalý minister financií Ivan Mikloš. Ako príklad uviedol problémy vlády so Slovenským pozemkovým fondom a problémy premiéra s preukázaním spôsobu nadobudnutia svojho vlastného majetku. "A ak si premiér prizval na toto takého experta na čistotu privatizácie, ako je pán Mečiar, tak si myslím, že to už hovorí samo za seba," zdôraznil Mikloš.
Teraz však nevedel napríklad vysvetliť, ako sa mohla stratiť notárska zápisnica z otvárania obálok s ponukami na 49-percentný podiel SPP, čo ako chybu pri predaji uvádzal Fico. "K tomu sa neviem vyjadriť, predpokladám, že sa k tomu budeme vyjadrovať v pléne. Ja sa totiž, samozrejme, musím pripraviť, keďže som správu ešte nečítal," dodal Mikloš. SDKÚ je presvedčená, že dokáže Ficove klamstvá o privatizácii SPP na rokovaní Národnej rady.
Problémový poradca
Podľa premiéra Fica problémom pri privatizácii SPP bol najmä výber privatizačného poradcu a jeho neoprávnené odmeňovanie. Tým bola spoločnosť Credit Suisse First Boston. "Výber privatizačného poradcu pri privatizácii SPP bol v rozpore so zákonom," zdôraznil Fico. Podľa neho mandátna zmluva s privatizačným poradcom bola podpísaná v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Poradcovi boli podľa slov premiéra vyplatené tri alebo štyri sumy, na ktoré neexistujú žiadne tituly. "Poradca za to, že poradil vláde SR, aby z jedného uchádzača o SPP vláda vybrala jedného, si nechal vyplatiť 31,536 milióna dolárov, čo je ďaleko cez jednu miliardu korún," zdôraznil Fico. Pokiaľ ide o samotný proces privatizácie, nie sú podľa Fica zdokladované súťažné podmienky výberu strategického investora. Víťazné konzorcium spoločností Gaz de France, E.ON Ruhrgas a Gazprom podľa Fica vedelo, že sa o 49-percentný podiel SPP zaujímalo samo.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.