Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2008, 14:24

Mečiar chce zverejniť privatizačné zmluvy o predaji SPP

Privatizačné zmluvy o predaji Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) budú možno zverejnené. Uviedol to na tlačovej besede po rokovaní Koaličnej rady predseda strany HZDS-ĽS Vladimír Mečiar. Podľa neho bývalá vláda Mikuláša Dzurindu sa pri privatizácii SPP zaviazala, že zmluvy budú tajné dovtedy, kým ich nezverejní tretia osoba. Mečiar uviedol, že pozná osobu, ktorá má kópie privatizačných zmlúv, a ktorú požiada, aby tieto kópie zverejnila.
Koaliční partneri sa dohodli, že správu o privatizácii SPP prerokuje na najbližšej schôdzi Národná rada SR medzi prvými bodmi rokovania. Podľa premiéra Roberta Fica správa obsahuje dôležité zistenia, ako je strata najvýznamnejších dokumentov z privatizačnej zmluvy. Ide napríklad o stratu notárskej zápisnice o otváraní obálok. "Predaj SPP bol najväčším zlodejstvom, aké sa kedy na Slovensku udialo," vyhlásil premiér. Fico si myslí, že niektoré zistenia zo správy by mohli zaujímať aj generálnu prokuratúru.
Vláda vzala na vedomie správu o privatizácii SPP na svojom rokovaní minulý týždeň. Podľa kabinetu pri procese privatizácie boli porušené viaceré zákony. Podľa premiéra Fica problémom pri privatizácii SPP bol najmä výber privatizačného poradcu a jeho neoprávnené odmeňovanie. Privatizačným poradcom pri predaji SPP bola spoločnosť Credit Suisse First Boston (CSFB). "Výber privatizačného poradcu pri privatizácii SPP bol v rozpore so zákonom," zdôraznil Fico. Podľa neho mandátna zmluva s privatizačným poradcom bola podpísaná v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Poradcovi boli podľa slov premiéra vyplatené tri alebo štyri sumy, na ktoré neexistujú žiadne tituly. "Poradca za to, že poradil Vláde SR, aby z jedného uchádzača o SPP vláda vybrala jedného, si nechal vyplatiť 31,536 mil. USD, čo je ďaleko cez jednu miliardu slovenských korún," zdôraznil Fico. Pokiaľ ide o samotný proces privatizácie nie sú podľa Fica zdokladované súťažné podmienky výberu strategického investora. Víťazné konzorcium spoločností Gaz de France, E.ON Ruhrgas a Gazprom podľa Fica vedelo, že sa o 49-percentný podiel SPP zaujímalo samo.
Minoritný 49-percentný podiel v SPP predala vláda Mikuláša Dzurindu v roku 2002 konzorciu nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgasu a francúzskeho Gaz de France, ruská firma Gazprom z konzorcia neskôr odstúpila. Štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR vlastní naďalej majoritný 51-percentný podiel, vykonávateľom akcionárskych práv je Ministerstvo hospodárstva SR.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.