Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2008, 16:07

Inflácia v Taliansku dosahuje rekordné hodnoty

Miera inflácie v Taliansku meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) dosiahla v januári medziročne 3,1 %, čo je najvyššia hodnota od roku 1997, kedy bol index založený. Pričinil sa o to najmä rast cien energií a potravín. Uvádza sa to v oficiálnej správe talianskeho štatistického úradu ISTAT, ktorá bola zverejnená v utorok. Navyše nemá inflácia tretej najväčšej ekonomiky eurozóny ďaleko ani od hodnoty ktorú vykázala celá eurozóna. Podľa štvrtkových výsledkov, miera inflácie eurozóny v januári tohto roka medziročne vzrástla o 3,2 %.
Zvyšujúca sa miera inflácie v Taliansku značne komplikuje situáciu pred aprílovými parlamentnými voľbami, keďže priamo nabáda politikov k tomu, aby prisľúbili štedré zvyšovanie miezd, alebo zníženie daní. Takéto konanie však podľa ekonómov môže viesť až k posilneniu inflačných tlakov v celej eurozóne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.