Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2007, 00:00

Tajné rokovanie o štátnom rozpočte

Dlho utajované pracovné stretnutie Koaličnej rady a ministra financií v Tatrách, vzhľadom na návrh štátneho rozpočtu, neprinieslo žiadne podrobné informácie. Avšak položilo základ na schválenie návrhu. "Ďalšie rokovania budú pokračovať tak, aby sa vláda vo štvrtok mohla zaoberať rozpočtom a aby bol rozpočet na budúci rok schválený," povedala po stretnutí hovorkyňa vlády Silvia Glendová. Aj keď sa dvaja koaliční partneri nechceli vyjadrovať o priebehu stretnutia, tretí predseda SNS Ján Slota načrtol istú nespokojnosť. "Človek nikdy nie je spokojný," povedal novinárom. Napriek neuverejneným informáciám z pracovného stretnutia, návrh štátneho rozpočtu na rok 2008, sa očakáva v akceptovateľnej podobe na prijatie eura v roku 2009.
Postup samotných príprav rozpočtu však opozíciu znepokojuje a dokonca ho kritizuje. "Spôsob, akým je pripravovaný štátny rozpočet na rok 2008 je ďalším z dôkazov bezútešnej nezodpovednosti a nekompetentnosti vlády Roberta Fica," povedal podpredseda SDKÚ--DS Ivan Mikloš. Kritika sa opiera najmä o formu pripravovania či schvaľovania zákonov, ktoré úzko súvisia s výdavkami a príjmami rozpočtu, pri ktorých nie je známy ich dosah. Aj keď o dôkladné informácie vzhľadom na návrh rozpočtu je núdza a na prerokovanie samotného návrhu má vláda iba jedno zasadnutie, zostáva optimistická a verí, že rozpočet bude schválený.
Základné parametre rozpočtu vláda schválila už v máji. Práve podľa nich by mal celkový deficit verejných financií dosiahnuť 2,34 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Ak chceme prijať euro k 1. januáru 2009, tak musíme udržať schodok pod úrovňou troch percent HDP. Stále však nie je známe stanovisko Eurostatu. "Koalícia a vláda naplnia svoj program a splnia aj kritériá na prijatie eura bez ohľadu na oficiálne stanovisko Eurostatu," vyjadril sa minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.