Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2009, 10:40

Hospodárenie vlády sa v čase krízy zhoršuje

Schodok štátneho rozpočtu Slovenska sa oproti máju minulého roka zvýšil z takmer 350 miliónov na viac ako 830 miliónov EUR. Vláda naplánovala verejný deficit na tento rok na úrovni 2,08 % z hrubého domáceho produktu. Časť ekonómov odhadla, že verejný schodok tento rok výrazne prekročí úroveň troch percent. (na snímke: minister financií Ján Počiatek)

[[{"type":"hn-image","fid":"73860","attributes":{"class":"right","width":"300","height":"200"}}]]

Schodok štátneho rozpočtu Slovenska sa ku koncu mája zvýšil na 831,62 milióna eur (25,05 miliardy Sk) z 347,38 milióna eur (10,47 miliardy Sk) v závere apríla. 

Hospodárenie vlády sa zhoršilo aj v porovnaní s minulým rokom, ku koncu mája 2008 skončil rozpočet v deficite 3,1 miliardy Sk (podľa konverzného kurzu 102,9 milióna eur). Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo ministerstvo financií na svojej internetovej stránke.

Príjmy klesajú

Príjmy rozpočtu za prvých päť mesiacov roka medziročne klesli o viac ako desatinu na 3,95 miliardy eur (119 miliárd korún). Výdavky naopak stúpli o 5,5 percenta na 4,78 miliardy eur (144 miliárd Sk).

Na celý tento rok predpokladá zákon o štátnom rozpočte príjmy rozpočtu 13,12 miliardy eur (395,25 miliardy Sk) a výdavky 14,13 miliardy eur (425,68 miliardy korún). Vývoj štátneho rozpočtu najviac ovplyvňuje hospodárenie verejných financií.

You need to upgrade your Flash Player

Schodok bude zrejme vyšší

Vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD) pôvodne naplánovala na tento rok verejný deficit na úrovni 2,08 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Kabinet už skôr pripustil, že schodok bude vyšší. Ministerstvo financií pred časom znížilo odhad daňových príjmov rozpočtu pre dopady hospodárskej a finančnej krízy, novú prognózu vývoja ekonomiky plánuje zverejniť tento mesiac.

Časť ekonómov odhadla, že verejný schodok tento rok výrazne prekročí úroveň troch percent výkonu ekonomiky. Práve udržanie dobrej kondície verejných financií bolo jedným z kritérií, ktoré sa posudzovali pred januárovým vstupom Slovenska do eurozóny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.