Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.12.2007, 16:45

Total sa chce stať dodávateľom paliva do jadrových elektrární

Francúzsky koncern Total sa zaoberá plánmi na rozšírenie svojich podnikateľských aktivít do oblasti jadrovej energetiky a zásobovania jadrových elektrární.

V rozhovore francúzsky hospodársky denník Les Echos to povedal šéf ropnej spoločnosti Christophe de Margerie. Dodal, že si nevie predstaviť, že o 20 rokov by koncern chýbal v jadrovej energetike a v produkcii čistého paliva. Šéf Totalu však nekonkretizoval vstup koncernu do novej podnikateľskej sféry.
Takáto zmena stratégie si vyžaduje dlhodobú prípravu a nie je krátkodobou záležitosťou. Total však nemá záujem na získaní akcií vo francúzskej spoločnosti Areva, ktorá sa zaoberá výrobou jadrových blokov v prípade, že dôjde k jej privatizácii.
Francúzsko získava väčšinu elektrickej energie z jadrových blokov a má 2 významné štátne podniky v tomto sektore, Arevu a Electricité de France, ktorá má na celkovej výrobe elektrickej energie v krajine vyše 70 %.
Pokiaľ ide o cenu ropy Margerie uviedol, že barel (159 litrov) za 90 USD, v prepočte 2 029,77 SKK, nie je drahý. Podľa neho je lacnejší než minerálna voda. Povedal, že cena ropy by nemala výrazne klesnúť, lebo "štrukturálne sme vstúpili do systému vysokých cien".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.