Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2021, 18:57

Krajniakov návrh by mohol vrátiť obedy zadarmo, spokojná s ním je aj prezidentka

Prezidentka vetovala novelu zákona, ktorá zrušila obedy zadarmo pre všetky deti, no poslanci ho neskôr prelomili. Môže prísť zmena.

Krajniakov návrh by mohol vrátiť obedy zadarmo, spokojná s ním je aj prezidentka
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu prijala ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina).

Hovorili o novele zákona, ktorý zrušil obedy zadarmo pre všetky deti a ktorý síce prezidentka vetovala, no poslanci jej veto prelomili.

Krajniak Čaputovú oboznámil s riešením, ktoré zabezpečí, aby žiadne dieťa neprepadlo sitom pomoci. Informovala o tom na sociálnej sieti s tým, že s riešením je spokojná.

"Aby žiadne dieťa neprepadlo sitom pomoci bol dôvod, prečo som koncom roku 2020 vetovala novelu zákona, ktorý rušil obedy zadarmo pre všetky deti," napísala prezidentka a dodala, že cieľom veta, ktoré ale poslanci prelomili, bolo zabezpečiť, aby nárok na obed nestratilo žiadne z približne 47-tisíc detí, ktoré sú v riziku chudoby, ale nie sú z domácností v hmotnej núdzi.

Tieto deti by systémom prepadli. Nedostali by obed zadarmo a zároveň by ich rodičia nemali dostatočný príjem na to, aby si mohli uplatniť zvýšený daňový bonus.

"Prípravu návrhu, ako odstrániť túto medzeru, som pozorne sledovala a komunikovala s ministrom práce Milanom Krajniakom, ako tento problém rieši," dodala prezidentka s tým, že v stredu ju minister prišiel oboznámiť s jeho novým návrhom, ktorý predloží na aktuálnu schôdzu parlamentu.

"Tento návrh umožní, aby rodičia, ktorí si neuplatnia zvýšený daňový bonus, si mohli uplatniť pre svoje dieťa dotáciu na obed. S takým návrhom som spokojná, keďže nikto sitom pomoci neprepadne," uzavrela prezidentka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.