Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2007, 12:25

Akcia Acer sa prepadla kvôli vysokej ponuke na kúpu Gateway

Akcia taiwanského výrobcu počítačov Acer prudko klesla. Príčinou je pondelkové oznámenie zámeru kúpiť 4. najväčšieho amerického výrobcu počítačov Gateway za 710 miliónov USD, v prepočte 17,5 miliardy SKK.

Gateway je v poradí 10. najväčším výrobcom na svetovom trhu s počítačmi. Acer si od prevzatia sľubuje, že sa posunie pred Lenovo za Hewlett-Packard a Dell na 3. miesto medzi svetovými výrobcami počítačov. Okrem toho si posilní svoju stále pomerne slabú pozíciu na americkom trhu.
Acer ponúkol za všetky zostávajúce podiely v Gateway cenu 1,90 USD za akciu, čo je 57 % nad piatkovou zatváracou cenou akcie na newyorskej burze. Transakcia by sa mala uzavrieť do decembra.
Podľa analytikov je cena prehnaná a Acer zaplatí príliš veľa za získanie trhového podielu. Akcia Acer dnes klesla o 6,9 % na 59,20 TWD, v prepočte 44,10 SKK. "Transakcia je veľmi drahá," uviedol analytik francúzskej banky BNP Paribas Calvin Huang. Podľa neho by férová cena bola 10 až 20 % nad piatkovou zatváracou cenou v New Yorku. "Acer teraz platí okolo 350 miliónov amerických dolárov za každé jedno percento, ktoré získa na globálnom trhu," dodal Huang. Pre porovnanie Lenovo, ktoré v roku 2005 kúpilo PC divíziu IBM, zaplatilo za každé percento trhového podielu iba 290 miliónov USD, ako povedal Huang.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.