Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2003, 00:00

Operátori odmietali svoj vplyv na trhu

Okrem Slovenských telekomunikácií definitívne vyhlásil Telekomunikačný úrad za operátorov s významným vplyvom na trhu aj spoločnosti EuroTel a Orange. Neuznal tak ich výhrady, ktoré mu po prvotnom rozhodnutí zaslali koncom minulého roka. Prečo operátori napriek zjavne významnému postaveniu na trhu podali voči rozhodnutiu úradu rozklad, nespresnili. Podľa hovorcu Orange Slovensko Petra Tótha boli ich dôvodom právne a formálne nedostatky.
Ak by úrad operátorov nevyhlásil za významných hráčov na trhu, ich činnosť by nepodliehala vybraným paragrafom zákona o telekomunikáciách. Podľa jeho znenia musí je "prevádzkovateľ verejnej telekomunikačnej siete s významným vplyvom na trhu povinný na základe zmluvy umožniť inému prevádzkovateľovi alebo poskytovateľovi pripojenie do vlastnej verejnej telekomunikačnej siete". Operátor s významným vplyvom na trhu je tiež povinný umožniť vzájomné prepojenie verejných telekomunikačných sietí za podmienok stanovených v zákone. "V praxi to znamená, že mobilní operátori by nemuseli uzavrieť zmluvu zo všetkými operátormi. Dôsledkom toho by vznikla taká situácia na trhu, kde by sa na mobilné telefóny dalo volať iba cez niektorých operátorov," povedal pre HN riaditeľ spoločnosti eTel Slovensko Juraj Taptič. Mobilní operátori by tak de facto rozhodovali o tom, ktorý operátor bude z otvorenia trhu profitovať, pretože žiadny klient by asi nezvolil spoločnosť, cez ktorú sa nemôže dovolať na mobilné telefóny.

Podiely na trhu
Spoločnosť Trh Výška podielu
EuroTel, Bratislava, a.s. verejná mobilná telekomunikačná sieť 44,55%
Orange Slovensko, a.s. verejná mobilná telekomunikačná sieť 55,45%
Slovenské telekomunikácie, a.s. prenájom telekomunikačných okruhov 92,60%
zdroj: TÚ SR

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.