Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2021, 09:55 Aktualizované dňa 10.06.2021 o 11:34

Verejné financie sú neudržateľné. Odborníci ukázali dve riešenia, ako to zvrátiť

RRZ predstavila aj odhad deficitu štátneho rozpočtu na konci tohto roka.

Verejné financie sú neudržateľné. Odborníci ukázali dve riešenia, ako to zvrátiť
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Dlhodobá udržateľnosť verejných financií je pri súčasnom nastavení veľmi riziková a v podstate nesplniteľná. Na tlačovej konferencii to dnes povedal riaditeľ Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ján Tóth.

Vývoj dlhodobej udržateľnosti:

Zdroj: RRZ

"Ak by sme sa chceli vrátiť do stavu dlhodobej udržateľnosti, museli by sa prijať opatrenia na úrovni 6,1 miliardy eur," poznamenal šéf rady. 

Treba priniesť zmeny

Vláda by si preto mala do konca volebného obdobia stanoviť dva základné rozpočtové ciele. Prvým by malo byť dosiahnutie takého deficitu, aby nerástol dlh v percentách HDP a druhým je zníženie rizika dlhodobej udržateľnosti.

"Realistický cieľ je do konca volebného obdobia ho znížiť do pásma mierneho rizika," povedal Tóth.

Ako uvádza RRZ dosiahnuť sa to dá kombináciou konsolidácie verejných financií a dôchodkovou reformou. "Podľa toho, v akej forme sa prijme dôchodková reforma, bude potrebná výška konsolidácie," vysvetlil Tóth.

Najhorší scenár počíta s tým, že sa neprijme žiadna dôchodková reforma. V takom prípade by boli potrebné trvalé opatrenia na úrovni jednej miliardy eur, aby sa znížil celkový deficit.

Scenáre vývoja konsolidácie:

Zdroj: RZ

Čím komplexnejšia bude dôchodková reforma, tým menej konsolidačných opatrení na znižovanie deficitu bude potrebných. Podľa RRZ je najvhodnejší scenár plnej dôchodkovej reformy a konsolidácia na úrovni 1,4 percenta.

Vývoj deficitu

RRZ predstavila aj odhad deficitu štátneho rozpočtu na konci tohto roka. Ten je o niečo optimistickejší ako odhad rezortu financií. 

Odhad deficitu z dielne vlády je na úrovni desať percent. RRZ odhaduje 7,9 percenta. V ďalších rokoch vidia pokles na úroveň 3,9 v roku 2024.

"Na prvý pohľad to vyzerá pozitívne. Celé zlepšenie ide na vrub lepšej ekonomickej situácii a nesúvisí to s konsolidáciou," pripomína Tóth s tým, že ich pozitívny odhad nepočíta so silnou treťou vlnou koronavírusu, ktorá by mohla prísť na jeseň. 

Porovnanie odhadov:

Zdroj: RRZ

​RRZ kritizuje vládu, že v program stability je málo ambiciózny a analýzy ukazujú, že sa ciele, ktoré stanovil rezort financií, sa podarí dosiahnuť aj keď vláda neprijme žiadne opatrenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.