Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2010, 00:00

Mamičky na materskej budú môcť pracovať

Mamičky na materskej si po novom budú môcť privyrábať. Nastupujúca vláda totiž vo svojich programových tézach sľubuje, že odstráni diskrimináciu rodičov pri rodičovskom príspevku a umožní im vykonávať zárobkovú činnosť.

"Znevýhodnenie matiek by sa malo odstrániť,“ súhlasí Radoslava Slavkovská z Materského centra Bambino v Poprade. 

Dnes totiž rodičia, ktorí poberajú príspevok vyše 250 eur mesačne, pracovať nemôžu. V praxi to znamená, že nemôžu mať žiaden príjem tak z podnikania, ako ani zo závislej činnosti. Zarábať si na dohodu je dovolené len v tom prípade, že matka alebo otec sa "nedohodli“ na práci na celý mesiac.

Analytik inštitútu Ineko Peter Goliaš si myslí, že ľudia mali mať možnosť pracovať s tým, že výška rodičovského príspevku by závisela od výšky príjmu. "Pokles by mal byť plynulý. Nie že mamička sa zamestná za minimálnu mzdu, a rodičovský príspevok jej hneď štát zoberie.“ Koaličný štvorlístok zatiaľ neprezradil, odkedy by chcel zmeny zaviesť. Podpredseda Mostu-Híd Ivan Švejna si však myslí, že ľudia s nadštandardnými príjmami by nemali dostávať rodinné prídavky. "Podľa môjho názoru by sa to malo rozlišovať.“

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.