Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2010, 00:00

K nízkej dani pomôže holding

Zarobila jedna vaša firma milión eur a druhá vyrobila miliónovú stratu? Zatiaľ čo dnes by ste na daniach úhrnne zaplatili 190-tisíc, po novom by váš spoločný daňový základ mohol byť nula. Tak zjednodušene funguje holdingové zdanenie, ktoré pripravuje pre budúce volebné obdobie ministerstvo financií. Firmy s majetkovým prepojením si budú môcť zrátať svoje daňové základy a tie spoločne zdaniť. To by im malo podľa zdroja HN kompenzovať hroziace zvýšenie iných daňových sadzieb.

O takomto modeli, rovnako ako o ostatných daňových zmenách, bude podľa hovorcu rezortu Miroslava Šmála rozhodovať až budúca vláda. Vo volebnom programe Smeru-SD nie je. "Zatiaľ sa tým zaoberáme len čisto teoreticky," hovorí Šmál. Ľudia na ministerstve zisťujú dosahy na štátny rozpočet a na podniky.

Holdingové zdanenie vraj môže v krátkodobom horizonte priniesť zníženie daňových príjmov, v dlhodobom zase nárast. V oboch prípadoch to však má spôsobiť len miernu zmenu, keďže firmy už dnes riadia svoje dane s prihliadnutím na potenciálnu stratu spoločnosti v skupine, povedal Tomáš Ciran, partner daňového poradenstva KPMG. Takéto zdanenie však prináša aj riziká. Riaditeľ inštitútu INEKO Peter Goliaš v ňom vidí šancu pre špekulantov. "Ďalšia možnosť, ako sa vyhnúť plateniu daní. Úsilie štátu by malo byť opačné -- získať čo najviac," hovorí Goliaš.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.