StoryEditor

Dobrý nájom? Stačí len vymaľovať

03.12.2009, 23:00
Pri prenájme bytu sú veľké investície zbytočné. Rozhoduje funkčnosť.

Nájomné za byt, to nie je len lokalita a susedia, ktorých nezmeníte. Ak chcete zarobiť, mali by ste sa sústrediť na veci, ktoré sa zlepšiť dajú - vybavenie a rekonštrukcia. Realitní makléri však rozsiahle investície do bytu neodporúčajú.

Menšie byty zariaďte
Ak prenajímate byt, v prvom rade treba mať jasno v tom, kto by mal v byte bývať. "Nadštandardné prenájmy pre zahraničných manažérov vyžadujú plné a niekedy až exkluzívne zariadenie. Prenájmy pre migrantov alebo študentov by zasa mali poskytovať len to najnutnejšie, aby aj pri nižšej výške nájmu bolo možné zabezpečiť návratnosť zariadenia,“ vysvetlil Martin Čapo z realitnej kancelárie Riešime Bývanie. Podľa Moniky Dolinajovej z realitnej kancelárie D+V real treba prispôsobiť zariadenie bytu tiež jeho veľkosti. "Menšie byty sa určite prenajímajú ľahšie zariadené, pri väčších, štvor- a viacizbových, sú požiadavky klientov skôr na nezariadené.“

Všetko musí fungovať
Realitní makléri sa zhodujú, že pri prenájme je dôležitejšie to, aby v byte všetko fungovalo než luxusné vybavenie. "Odporučil by som štandardné vybavenie a vymaľovať. Investovať by som odporučil aspoň do plastových okien, murovaného jadra a podlahy. Čo sa týka zariadenia, vôbec nemusí byť nové alebo luxusné, dôležité je, aby fungovalo a dobre vyzeralo,“ povedal Peter Vozár z RE/MAX Trnava. Podľa neho prenajímajúci najčastejšie robia chybu, keď do bytu "natrepú“ rôzne čačky a zlepšenia vo viere, že tak zarobia viac. "Ja to nazývam skôr mŕtve investície.“

Nákladné prerábky bytov určených na prenájom neodporúča ani Čapo. "Rozdiel ceny nájmu za zariadený a prerobený byt v porovnaní s nezariadeným a neprerobeným vo väčšine prípadov nie je taký veľký, aby zaručoval relatívne rýchlu návratnosť investície.“

Energie lákajú
Podľa konateľa Mexx Reality Michala Frídela chcú mať ľudia v prvom rade jasno, koľko za podnájom zaplatia. "Klienti dnes vyžadujú cenu nájmu vrátane energií, aj s prípadným doplatkom za nadmernú spotrebu. Dokonca sú ochotní prijať o niečo menej výhodnú ponuku, ak sú v nej už zahrnuté energie, ako výhodnejšiu ponuku bez energií.“

Záleží od vkusu
Pri predaji bytu radšej voľte čiastočnú rekonštrukciu pred kompletnou. Nemusíte sa totiž trafiť do vkusu kupujúceho, a tak ho od kúpy odradíte. "Kompletnú rekonštrukciu bytu nie je možné speňažiť na sto, dokonca ani nie na 50 percent ceny rekonštrukcie. Odporúčame preto v prípade predaja byt určite neprerábať,“ povedal Frídel. Čiastočnú rekonštrukciu bytu však, naopak, odporúča.

Tiež nemusíte pochodiť, ak chcete predať byt aj so zariadením. Podľa Rastislava Štalmacha z Archeus reality center si kupujúci väčšinou zabezpečia nábytok podľa vlastného vkusu. "Sú však aj takí klienti, ktorí nechcú mať žiadne starosti pri prerábaní bytu a uprednostňujú byty nové a zariadené,“ dodal.

Ako prenajať čo najvýhodnejšie
- kompletné základné vybavenie - nábytok a elektrické spotrebiče
- zariadenie nemusí byť nové alebo luxusné, dôležitá je funkčnosť
- čiastočná rekonštrukcia - plastové okná, podlaha, murované jadro
- odstránené chyby, čerstvo vymaľované, čistota a poriadok
- čistá kúpeľňa a sociálne zariadenie
- uvádzať cenu nájmu vrátane energií

Ako predať čo najvýhodnejšie
- ideálne je, ak je byt voľný
- odstrániť funkčné nedostatky
- rekonštrukcia je plusom, ale neoplatí sa
- zariadenie je plusom, ale neoplatí sa
- dobrý marketing cez internet a realitné kancelárie, kvalitné fotky
- znalecký posudok na posúdenie ceny bytu

01 - Modified: 2003-09-05 08:14:38 - Feat.: 0 - Title: Monitor zahraničnej tlače
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. apríl 2024 07:36