Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2010, 19:42

DSS-ky vďaka Mihálovi zarobia. Bude viac klientov

Dôchodkové správcovské spoločnosti si s najväčšou pravdepodobnosťou polepšia. V budúcom roku by pred ich bránami malo stáť niekoľko desiatok tisíc nových klientov.

Jozef Mihál. Snímka: TASR/ Tomáš Halász
Zdroj: TASR/ Tomáš Halász
Ministerstvo práce bude totiž v rámci plánovaného veľkého upratovania v druhom pilieri riešiť aj povinnosť vstupu do systému pre absolventov. Dnes je  záujem mladých o sporenie na penziu žalostný.

Do druhého piliera vstupuje len každý desiaty absolvent, ktorý doň vstúpiť môže. Systém je dnes po zásahu Ficovej vlády dobrovoľný. „Pripravujeme novelu zákona. Účinnosť by mala nadobudnúť v priebehu roka 2011,“ povedala hovorkyňa rezortu Slavomíra Selešová.

Hlavne na seba
DSS-ky ambíciu ministerstva riešiť situáciu s čerstvými pracujúcimi vítajú. „Pracujeme síce v situácii, že mladí prichádzajú v zanedbateľnom počte, ale myslím si, že je v záujme štátu a aj ich samých, aby sa to zmenilo,“ povedal šéf AXA, d. s. s., a predseda ADSS Peter Socha. Podľa šéfa VÚB Generali, d. s. s., a podpredsedu Asociácie DSS Viktora Kouřila, sa súčasnému stavu nemožno čudovať. Mladí majú iné problémy a nezapodievajú sa tým, čo bude o niekoľko desiatok rokov. Keď s tým aj chcú niečo urobiť, tak zrazu zistia, že ich čas už vypršal.

Prípadná povinná účasť v kapitalizačnom penzijnom pilieri by z krátkodobého hľadiska podľa šéfa INEKO Petra Goliaša narobila problémy Sociálnej poisťovni. „Prínos dôchodkovej reformy pocítime až v roku 2040. Napriek tomu som za to, aby mladí do systému vstupovali automaticky.“ Podľa neho sa bude Sociálna poisťovňa, a teda prvý pilier, topiť v problémoch už čoskoro, v súvislosti so starnúcou populáciou. „Na druhej strane vláda plánuje zaviesť zmeny, ktoré by umožnili DSS-kám investovať aj do rizikovejších, a teda výnosnejších cenných papierov,“ dodáva Goliaš.

Hospodárske noviny

 Viac o téme nájdete v zajtrajších
Hospodárskych novinách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.