Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2010, 00:00

2. Ušetriť miliardu eur

Ekonómovia predpovedajú nárast štátneho dlhu tento rok o vyše sedem percent. Podobné číslo by malo po voľbách priznať aj ministerstvo financií, no zatiaľ sa drží svojich vlaňajších optimistických predpovedí.
Tie sa už podľa opozičných politických strán dobehnúť nedajú, ani keby sa šetrilo. Ekonómovia však majú návod, ako túto "časovanú bombu" vyriešiť v dlhodobom horizonte. Kľúčovú úlohu majú zohrať škrty. Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu musí vláda prísť na to, ako budúci rok minúť o miliardu eur menej. "Peniaze štátnym a príspevkovým organizáciám by sa nemali prideľovať automaticky, ale podľa dosiahnutých výsledkov práce, zaviesť pravidlá pre šetrenie v dobrých časoch a míňanie v zlých časoch, limity na verejný dlh, záväzok znižovať štrukturálny deficit, zverejňovať dlhodobé vyhliadky dlhu a deficitu aspoň na 20 až 30 rokov dopredu," menuje Peter Goliaš z inštitútu Ineko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.