Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2021, 00:00

Zelená ekonomika prinesie zvyšovanie environmentálnych daní

Zvyšovanie daní je to posledné, čo by mala vláda urobiť, no v zmysle odporúčaní Európskej komisie asi bude treba prestaviť daňový mix, hovorí pre HN prezident Slovenskej asociácie finančníkov Andrej Révay.

Zelená ekonomika prinesie zvyšovanie environmentálnych daní
Zdroj: Peter Mayer

Mnohé čiastkové ukazovatele hovoria o tom, že naša ekonomika je z najhoršieho vonku. Je to skutočne tak?
Áno, dá sa povedať, že niektoré ukazovatele hovoria, že sme z najhoršieho vonku. Treba si však uvedomiť, že niektoré odvetvia ako gastronómia, cestovný ruch a služby boli zasiahnuté výrazne a pre niektorých z nich je návrat už nemožný. Veľa podnikateľských subjektov prežilo len vďaka vlastným úsporám a tiež vďaka pomoci od štátu, či už vo forme odloženia splátok úverov alebo rôznej podpory na udržanie zamestnanosti. Ak sa tieto podporné mechanizmy podnikateľom vypnú, bude dôležité, aby sa zdravotná situácia obyvateľstva udržala tak, aby nevznikali bariéry pre podnikanie. Mám na mysli nielen zdravotnú situáciu na Slovensku, ale i v Európe a vo svete, keďže slovenská ekonomika je závislá tak od dovozu, ako aj od vývozu produkcie.

Akú rolu môže v jej zotavovaní zohrať prípadná tretia vlna koronavírusu, ktorá by priniesla opätovné zatváranie krajiny, ale tiež celej Európy?
Domnievam sa, že opätovné zatváranie krajiny v takom rozsahu, ako to bolo v minulom či v tomto roku, by malo fatálne následky. Treba si uvedomiť, že ďalšie zatvorenie ekonomiky by sa výrazne prenieslo zo služieb aj do priemyslu, kde by obnova na pôvodnú úroveň už nebola tak rýchlo možná

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.