Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2021, 10:19

Minulý rok sme vyrobili o desať percent áut menej. Stále však sme svetovým lídrom

Na 1000 obyvateľov sa minulý rok na Slovensku vyrobilo 182 osobných motorových vozidiel.

Minulý rok sme vyrobili o desať percent áut menej. Stále však sme svetovým lídrom
Zdroj: TASR

V roku 2020 sa na Slovensku vyrobilo 990 598 automobilov, čo bolo medziročne o 10,6 percenta menej.

Počet vyrobených automobilov vlani ovplyvnila pandémia nového koronavírusu. V roku 2021 by sa na Slovensku malo vyrobiť viac ako 1 milión automobilov. Informoval o tom vo štvrtok Zväz automobilového priemyslu.

Slovensko podľa zväzu aj naďalej zostáva svetovým lídrom vo výrobe automobilov, na 1000 obyvateľov sa vlani vyrobilo 182 osobných motorových vozidiel.

V roku 2020 poklesol aj počet zaregistrovaných nových osobných vozidiel. Celkovo sa zaregistrovalo 76 305 vozidiel, čo je medziročný pokles o 24,78 percenta.

Pri individuálne dovezených vozidlách sú podľa ZAP stále vysoké počty registrácií starších automobilov.

"V tejto súvislosti nás znepokojujú individuálne dovozy ojazdených vozidiel, kde podiel vozidiel starších ako päť rokov je viac ako 60 percent. Takéto vozidlá nám určite nepomôžu znížiť celkové emisie z dopravy. Oveľa udržateľnejším riešením je podľa nášho názoru systémová podpora predaja bez- alebo nízkoemisných vozidiel, ktorá by, naopak, tieto emisie znížila," povedal Alexander Matušek, prezident zväzu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.