StoryEditor

Tretí penzijný pilier sporiteľom zarobil

21.12.2010, 23:00

Sporitelia na dôchodok, ktorí v tomto roku stavili na tretiu možnosť, môžu byť vysmiati. Úspory v treťom - dobrovoľnom - pilieri zarobili takmer vo všetkých penzijných fondoch. Doplnkové dôchodkové spoločnosti tak na rozdiel od správcov penzií v druhom pilieri svoju úlohu splnili. Dôvodom úspechu tretieho piliera majú byť voľné ruky portfóliových manažérov. "Tretí pilier funguje veľmi podobne ako druhý, s tým rozdielom, že tretí nemá garancie. Adekvátne to vidieť teraz na výsledkoch,“ povedal regionálny šéf poisťovne AXA pre SR a ČR Peter Socha. Podľa neho je to ukážka, ako by mal fungovať súkromný penzijný systém.



Čistý výnos tri percentá
Rozdiel vo výkonnosti fondov v číslach je výrazný. Napríklad peniaze v rastových fondoch tretieho piliera zarobili od 4,24 do 4,89 percenta. Na porovnanie, DSS-ky dokázali v rovnakých fondoch zhodnotiť úspory len o 0,63 do 1,61 percenta. Po odpočítaní inflácie, ktorá by v tomto roku mala dosiahnuť približne percento, sa sporitelia v prvom prípade môžu tešiť z čistého zisku. Naopak, v tom druhom dokonca niektorí prerobia. "Je to krásny názorný príklad toho, aká škodlivá môže byť regulácia. Je veľmi pravdepodobné, že bez nej by aj výnosy v druhom pilieri boli podstatne vyššie,“ konštatuje šéf Inštitútu pre sociálne a ekonomické reformy INEKO Peter Goliaš. Investičný analytik spoločnosti Trim Broker Stanislav Pánis až taký optimista nie je. Podľa neho by ani samotné odstránenie regulácie v druhom pilieri, teda polročného hodnotiaceho obdobia výkonnosti fondov, nemuselo priniesť želané výsledky. "Problém je totiž aj to, že dnes DSS-ky môžu akcie fakticky len nakupovať, a nie ich ,držať‘. V praxi to znamená, že nemôžu promptne zareagovať na ich prípadný pád. A tento rok z hľadiska pohybov na finančných trhoch nebol pokojný.“ Ak nová legislatíva neumožní dôchodkovým správcom investovať úspory ľudí do stabilnejších produktov, ako sú komodity, tak podľa Pánisa druhý pilier nikdy nebude ochránený pred akýmikoľvek ekonomickými krízami. "Dnes už totiž nie sú bezpečné ani štátne dlhopisy.“

Trikrát menej ako vlani
Svedčí o tom aj rozdiel vo výkonnosti fondov oproti minulému roku, keď rasty akcií lámali rekordy. Kým zhodnotenie úspor v treťom pilieri dosiahlo v tomto roku maximálne do päť percent, vlani sa mohli sporitelia "vytešovať“ z trojnásobného výnosu. Rastové fondy totiž vtedy pokorili hranicu 15 percent. "V minulom roku bol boom, keď sa akciové trhy spamätávali z rekordného pádu. Tento rok sa situácia upokojila,“ vysvetľuje rozdiel v zhodnotení šéf dôchodkov v ING a podpredseda ADDS Viktor Kouřil. Podľa Sochu to bol extrém. "Výnimočný rok, ktorý sa už nezopakuje. Štandardom sú skôr výsledky, ktoré sa dosiahli v tomto roku.“

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
19. apríl 2024 13:54