Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2021, 11:41

Slováci sa boja cestovať do zahraničia, veľká časť bude dovolenkovať doma

Takmer polovica Slovákov bude dovolenkovať na Slovensku. Zo zahraničia sú potom populárne Chorvátsko a Česko.

Slováci plánujú stráviť tohtoročnú letnú dovolenku najmä vo vlasti; ak sa vydajú do zahraničia, pôjdu najmä do Chorvátska a Česka.

Veľa obyvateľov Slovenska kvôli obavám v súvislosti s koronavírusovou nákazou neplánuje vyraziť do cudziny alebo sa vzhľadom k neistote ohľadom podmienok cestovania budú rozhodovať na poslednú chvíľu. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry Go4insight.

Obavy z vycestovania 

Úrady už vyzvali obyvateľov, aby kvôli nákazlivejšiemu variantu koronavírusu ostali v lete najmä vo vlasti, prípadne aby k moru cestovali autom v záujme rýchleho návratu, ak by sa sprísnili epidemická opatrenia.

"Obavy cestovať do zahraničia aj tento rok pomôžu domácemu cestovnému ruchu. Na Slovensku plánuje stráviť svoju letnú dovolenku 43 percent obyvateľov. Domácu dovolenku tak plánuje násobne viac obyvateľov Slovenska, než pred pandémiou," uviedla agentúra. Dodala, že napríklad v roku 2018 bol na letnej dovolenke vo vlasti len každý šiesty Slovák.

Zo zahraničných destinácií najviac Slovákov, desatina, chce v lete cestovať do Chorvátska. Oproti vlaňajšku to predstavuje dvojnásobne väčší záujem o túto prímorskú krajinu, ale zároveň výrazne menej ako pred epidémiou choroby covidu-19:

Do Českej republiky sa chystá v lete na dovolenku šesť percent Slovákov, Česko tak bude druhou najviac navštevovanou zahraničnou destináciou, kam Slováci zamieria.

Nechávajú to na poslednú chvíľu 

Na prelome mája a júna bolo pre letnú dovolenku rozhodnuté vyše šesť z desiatich Slovákov, teda viac ako v rovnakom období vlani. Len desatina populácie však dovolenku už zaplatila alebo objednala.

Mnohí Slováci podľa agentúry si svoju dovolenku ešte nedohodli, a to kvôli neistote ohľadom cestovania do niektorých miest, nutnosti nástupu do karantény po návrate do vlasti či v súvislosti s covidovými certifikátmi, ktoré by mali uľahčiť cestovanie v EÚ.

Obavy vycestovať do zahraničia nemá tento rok 30 percent Slovákov. Vlani po prepuknutí koronavírusovej infekcie a pred letnou turistickou sezónou malo rovnaký názor len 17 percent obyvateľov krajiny.

Prieskum agentúra uskutočnila na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov vo veku 15 až 79 rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.