Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2021, 17:25

Slovensko príde o 900 miliónov eur z plánu obnovy, tvrdí Matovič

Podľa Igora Matoviča je pravdepodobné zníženie príspevku pre Slovensko „trestom za úspech“.

Slovensko pravdepodobne nedostane z Európskej únie  na financovanie plánu obnovy 6,3 miliardy eur, ale možno až o 900 miliónov eur menej.

Krátenie financií má vyplývať z lepších makroekonomických výsledkov krajiny za rok 2020. Uviedol to minister financií Igor Matovič (OĽANO) na sociálnej sieti.

​Ako sa prípadný výpadok prejaví na jednotlivých kapitolách už schváleného dokumentu Ministerstvo financií ani Úrad vlády SR nespresnili.

Metodiku výpočtu celkovej alokácie pre jednotlivé krajiny určuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ z februára tohto roka. „Celková alokácia je navyše rozdelená na dve časti. Sedemdesiat percent finančného príspevku sa vypočítalo na základe počtu obyvateľov, prevrátenej hodnoty hrubého domáceho produktu na obyvateľa a relatívnej miery nezamestnanosti každého členského štátu. Tridsať percent príspevku by sa malo vypočítať neskôr, v roku 2022, na základe hospodárskych výsledkov Slovenska za roky 2020 a 2021,“ ozrejmil rezort financií.

Podľa Matoviča je pravdepodobné zníženie príspevku pre Slovensko „trestom za úspech“. „Pokles slovenskej ekonomiky v minulom roku bol výrazne nižší ako v priemernej krajine EÚ. Inak povedané, naša pomoc ekonomike zabrala lepšie ako v iných krajinách EÚ, viac sa jej tým pádom darilo, a preto dostaneme cez plán obnovy pomoc z EÚ menšiu,“ uviedol Matovič. Úrad vlády dodal, že výška príspevku pre Slovensko je dlhodobo uvádzaná ako približná.

Finálne alokácie preto budú známe až v júni 2022,“ dodal Úrad vlády.

Ako sa vláda vyrovná s prípadnými škrtmi vo financovaní plánu obnovy z EÚ, zatiaľ nie je jasné. Plán obnovy, ktorý už odobrila aj Európska komisia, je nastavený na alokáciu 6,3 miliardy eur.

Z nich je napríklad 988 miliónov eur vyčlenených na renováciu starých a výstavbu nových nemocníc, 712 miliónov eur je určených na rozvoj nízkouhlíkovej dopravy, ktorý zahŕňa podporu zavádzania nabíjacích staníc pre alternatívny pohon, modernizáciu železníc a rozvoj cyklistickej infraštruktúry.

Takmer 530 miliónov eur by zasa malo pomôcť zlepšiť energetickú a ekologickú výkonnosť aspoň 30-tisíc domácností.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.