Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2010, 17:39

Nižšia daň je schválená. Nafta bude lacnejšia od februára

Spotrebná daň na naftu sa od februára zníži o 11,3 centa. Poslanci Národnej rady (NR) SR tak dnes 128 hlasmi vyhoveli návrhu vládneho kabinetu a schválili novelu zákona o spotrebnej dani z minerálnych olejov.

benzin_tankovanie_s.jpg
Zdroj: ISIFA
Nafta by mala byť na čerpacích staniciach lacnejšia o 13 centov. Efekt zníženej spotrebnej dane by mal byť 11,3 centa a ďalšie takmer 2 centy by mali byť spôsobené dopadom DPH.

Za zmenu hlasovali aj opoziční poslanci, no SDKÚ-DS sa dožadovala aj zníženia spotrebnej dane na benzín. Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) však so svojím pozmeňovacím návrhom znížiť ju o 3 centy, neuspel. Sadzba na benzín mala podľa neho klesnúť z aktuálnej 514,50 eura na 1000 litrov na 484,50 eura na 1000 litrov.

"Hlavným dôvodom, ktoré viedli k vypracovaniu samotného vládneho návrhu, je eliminácia vysokej ceny nafty pre domácnosti aj pre podnikateľský sektor, a tým udržanie cenovej úrovne prepravovaných tovarov a prepravných služieb," vysvetľuje rezort financií. Ministerstvo tiež očakáva zníženie objemov nákupov nafty v okolitých štátoch a zlepšenie konkurencieschopnosti podnikateľského prostredia v oblasti prepravy tovarov.

Zníženie zdanenia nafty pôvodne o 9 centov na liter ako kompenzácie zvýšených nákladov dopravcov po zavedení nového mýtneho systému avizoval premiér Robert Fico po rokovaní s predstaviteľmi zamestnávateľov, odborov, dopravcov, Slovnaftu, rezortov financií a dopravy. Ministerstvo financií predpokladá z tohto kroku výpadok príjmov štátneho rozpočtu vo výške 60 až 102 miliónov eur v tomto roku, 70 až 117 miliónov eur v roku 2011 a 85 až 132 miliónov eur v roku 2012.

Aj napriek tomu, že opozícia novelu zákona podporila, podrobila vládu pod vedením Roberta Fica (SMER-SD) kritike. Premiér podľa Štefanca pristúpil k tomuto rozhodnutiu pod tlakom dopravcov a "pustil do gatí". "Ešte začiatkom januára hovoril, že nie je priestor na zníženie spotrebnej dane. O týždeň na to, pod tlakom, keď mu nezostávalo nič iné, tak to urobil," zdôraznil opozičný poslanec.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.