StoryEditor

O peniaze z privatizácie bude bitka

29.12.2010, 23:00
Peniaze z privatizácie by štát mal použiť na výpadok Sociálnej poisťovne pre druhý pilier. Zhodujú sa v tom politici i analytici.

Dôchodková reforma totiž odčerpala Sociálnej poisťovni značné príjmy, pretože asi milión sporiteľov si odkladá polovicu svojich úspor na súkromný účet. A keďže náklady na penzie neklesajú, vzniká v rozpočte diera. "Ja by som dal celý zisk z privatizácie na dôchodkovú reformu,“ reagoval podpredseda Mostu-Híd Ivan Švejna. "Tak ako za bývalej Dzurindovej vlády, aj teraz by sa tieto neopakovateľné zdroje mali využiť na zníženie verejného dlhu a sanovanie nákladov Sociálnej poisťovne. Určite by sa nemali prejesť v bežnej dennej spotrebe,“ pridal sa Július Brocka z KDH. V súvislosti so ziskom z privatizácie sa však na ministerstve financií uvažuje aj nad ďalšími alternatívami. "Peniaze možno využiť aj na zníženie verejného dlhu či oddlženie železníc či zdravotníctva,“ načrtol štátny tajomník rezortu Vladimír Tvaroška (SDKÚ-DS).



Čierna diera
Nápad s použitím peňazí na oddlženie železníc by mal zrejme problém s priechodnosťou v parlamente. Len dve z troch vlakových firiem - Železničná spoločnosť Slovensko a Železničná spoločnosť Cargo - majú sekeru vyše 800 miliónov eur. Poslanec SaS Jozef Kollár ich záchranu nepovažuje za šťastné riešenie. "Skôr by som riešil situáciu vstupom strategického partnera, než nalievaním peňazí do čiernej diery,“ poznamenal s tým, že prostriedkami by radšej znížil verejný dlh a pomohol dôchodkom. Podobný názor má aj analytik INESS-u Juraj Karpiš, podľa ktorého sú železnice neefektívne. "Už dnes sa dotujú železnice porovnateľnou sumou ako vysoké školstvo. Za prepravu vlakom tak platia ľudia viac v podobe daní ako pri prepážkach na staniciach.“

Naopak, dôchodky sú v záujme spoločnosti a Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) ich reformu považuje za prioritu. "Pomáha riešiť ľudom ich situáciu do budúcnosti. Dôchodková reforma je veľká zmena, ktorá nie je lacná, vyžaduje si veľa peňazí.“

Privatizácia je cesta
Fond národného majetku by mal odpredajom štátnych akcií v teplárňach, Slovak Telecome či v autobusových spoločnostiach získať stovky miliónov eur. S ich využitím na záchranu prvého dôchodkového piliera súhlasí aj exminister financií Ján Počiatek (Smer-SD). Nesúhlasí však s bezbrehým rozpredávaním štátneho majetku. "Niektoré podniky by si štát mal ponechať. Nie je pravda, že štát nevie riadiť svoje firmy.“ S jeho vierou v schopnosť štátnych manažérov, naopak, sa nestotožňuje Vladimír Zlacký z Unicreditgroup. Predaj majetku považuje za krok správnou cestou. "Štátne vlastníctvo spravidla vedie k nižšej efektívnosti podnikov, politickým obchodom s riadiacimi pozíciami vo firmách a často aj ku korupcii.“

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. apríl 2024 13:54