Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2012, 17:32

Odvod do druhého piliera sa zníži do januára

Odvod do druhého dôchodkového piliera sa má znížiť najneskôr od januára budúceho roka. Pre TASR to uviedol štátny tajomník rezortu práce Jozef Burian (Smer-SD) s tým, že ešte nechcel špecifikovať, na koľko by z dnešných 9 % mal klesnúť.

Vysvetlil však, že ministerstvo sa chce inšpirovať nastaveniami v okolitých krajinách. V Poľsku vláda určila odvod na 2,3 %. Susedná Česká republika zase pripravila druhý pilier s odvodom 3 %, pričom sporiteľ si musí vkladať ešte ďalšie 2 % z vlastného vrecka. "Dnes nehovoríme o presnom percente, ale redukcia bude," dodal Burian.

Zníženie odvodu bude mať podľa neho pozitívny vplyv na štátnu kasu. Negatívne dopady na ekonomiku odmieta a upozorňuje, že oveľa horšie dôsledky by malo nenaplnenie cieľa znížiť deficit verejných financií pod 3 % HDP v budúcom roku. "V prípade sporiteľov valorizácia v prvom pilieri je výrazne vyššia ako zhodnotenie v druhom pilieri," uzavrel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.