Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2011, 20:00

Eurozóna prežije. Nemá lepšiu možnosť

Ivan Šramko, bývalý guvernér centrálnej banky, v rozhovore o možných dôsledkoch dlhovej krízy.

Ivan Šramko. Snímka: HN/Peter Mayer
Zdroj: HN/Peter Mayer
Ako vnímate výzvy nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorí navrhujú vyrovnané rozpočty a eurovládu?
Určite by sprísnenie rozpočtových pravidiel bolo potrebné, ale títo politici nezabezpečili ani len plnenie existujúcich. Dokonca nezodpovedne v roku 2005 pravidlá paktu a stability zmäkčili. V oboch krajinách sa blížia voľby, a tak rôznych podobných dobre znejúcich iniciatív budeme počuť mnoho. Dôležité však bude, ako a či vôbec sa budú realizovať.

Prežije euro bez jednotnej fiškálnej politiky?
Eurozóna nepotrebuje jednotnú fiškálnu politiku a neverím, že by krajiny boli schopné sa na nej dohodnúť. Na to, aby dôveryhodne fungovala, by stačilo, aby dodržiavala dohodnuté pravidlá, čo je však po rokoch ich porušovania ťažko dosiahnuteľné.

Prežije eurozóna v súčasnom zložení?
Verím, že prežije. Iná, lepšia alternatíva neexistuje. Navyše eurozóna sa nedá oddeľovať od Európskej únie. Všetky krajiny únie sú členmi hospodárskej a menovej únie. Niektoré majú výnimku a euro nepoužívajú. Vôbec si neviem predstaviť, že by nastal nejaký scenár rozpadu eurozóny bez toho, aby sa nerozpadla Európska únia.

 

 

Hospodárske noviny

Celý rozhovor nájdete v zajtrajších
Hospodárskych novinách.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.