Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2010, 17:33

Kamionisti ustupujú. Uvoľnia pruh pre mestskú dopravu

Aktualizované 19.10 | Na uvoľnení jedného jazdného pruhu Rožňavskej ulice pre verejnú mestskú dopravu sa dnes dohodli protestujúci kamionisti s predstaviteľmi hlavného mesta Bratislava.

Odstavené kamióny Foto: TASR/Martin Baumann
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Predstavitelia Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) dnes podvečer vyzvali kamionistov, ktorí na protest proti elektronickému mýtu blokujú Rožňavskú ulicu v smere do centra Bratislavy, aby uvoľnili jeden jazdný pruh pre mestskú dopravu. Únia tak vyhovela požiadavke primátora hlavného mesta Andreja Ďurkovského. ČTK to povedal zástupca UNAS Jaroslav Polaček. Viacerí kamionisti potvrdili, že výzvu plánujú rešpektovať. Autá však zatiaľ cestu neuvoľnili.

Ústupok Ďurkovskému
"Rozhodli sme sa rešpektovať požiadavku primátora a sprejazdniť jeden cestný pruh, verím, že kamionisti výzvu únie splnia," povedal Polaček po stretnutí s Ďurkovským.

Ďurkovský uviedol, že dohoda je dôležitá, pretože mesto Bratislava je verejným dopravcom. "Je vám jednoznačne daná podpora zo strany mesta, nechceme a nebudeme však vyhrocovať situáciu," konštatoval primátor. Hovorca Dopravného podniku Bratislavy (DPB) Peter Kavecký informoval TASR, že dnes o 21.00 h sa pokúsi trolejbus z Jégeho ulice v sprievode dispečerského vozidla prejsť trasou po Rožňavskej ulici.

Pripravení zotrvať
"Pevne dúfam, že budeme prijatí premiérom Robertom Ficom a budeme rokovať vecne o veciach, ktoré sa nás všetkých týkajú," vyhlásil Polaček. K tomu, že UNAS nie je registrovaný na Ministerstve vnútra SR, ako povedal Fico dnes v diskusnej relácii STV O 5 minút 12, vysvetlil, že požiadali o registráciu 31. decembra 2009. Odmietol však odpovedať na otázky, či pribudnú ďalšie kamióny v Bratislave a či UNAS obnoví protestné akcie v iných mestách.

Polaček za kamionistov vyhlásil, že sú pripravení zotrvať na svojich požiadavkách. V ich mene vyzval občanov, ktorých zaujíma, koľko bude stáť tovar v obchodoch a benzín, aby vyjadrili kamionistom svoju podporu. On sám ako občan sa kriticky vyjadril smerom k vláde SR.

"Dnes vyplynulo z prejavu premiéra, že zníži spotrebnú daň, ja som tomu rozumel tak. Je to ďalší ústupok. Nepripravenosti mýta sa však (premiér, poznámka redakcie) vyhýba," povedal pre TASR člen koordinačného výboru UNAS Rudolf Páleš.

Podpora Figeľa
Na dnešnom popoludňajšom brífingu bol prítomný aj predseda KDH Ján Figeľ, ktorý vyjadril solidaritu s autodopravcami. Podľa jeho slov je situácia s mýtom ťažká pre najväčších a veľkých autodopravcov, pre malých a stredných je likvidačná. Ich požiadavky považuje za logické a podľa neho treba o nich diskutovať vhodným spôsobom.

Kamionisti blokujú jednu z kľúčových dopravných tepien v hlavnom meste od štvrtka. Pôvodne na protest proti mýtnemu systému plánovali mestom pomaly prejsť, na Rožňavskej ulici ich však zastavila polícia. Tá sa dnes popoludní stiahla a kolónu desiatok vozidiel už neblokuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.