Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.01.2010, 15:40

Kvôli mýtu zvýši dopravné aj SAD Prešov

V dôsledku zavedenie elektronického mýta na Slovensku zvýšila dopravná spoločnosť SAD Prešov, a. s., ceny cestovných lístkov na diaľkových linkách. Ako dnes uviedol pre TASR riaditeľ odboru pre dopravu prešovskej SAD Štefan Mišík, 10-% zdraženie cestovného sa bude týkať iba pasažierov, ktorí budú cestovať na týchto linkách viac ako 100 kilometrov.

Na dvoch medzinárodných linkách, ktoré prevádzkuje prešovský dopravca, upravili cestovné len v prípade spojenia do Prahy, kde došlo k navýšeniu o jedno euro, lístok na londýnskej linke zostane na pôvodnej cene.

Zvýšenie nákladov na prepravu sa týka aj služieb vo verejnom záujme, ktoré spoločnosť zabezpečuje na základe zmluvy s regionálnou samosprávou.

"Na linkách prímestskej dopravy, ktoré vytvára SAD Prešov, neuvažujeme o zvýšení cestovného z toho dôvodu, že výšku cestovného určuje Prešovský samosprávny kraj," povedal Mišík.

Hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková dnes pre TASR uviedla, že prešovský VÚC má ako jediný z krajov na Slovensku uzatvorenú zmluvu so všetkými štyrmi dopravcami na obdobie 10 rokov, ktorá presne určuje podmienky na výpočet úhrad za tieto služby.

"Z tohto dôvodu môže byť toto cestovné zvyšované až po prerokovaní a vzájomnej dohode. Zatiaľ ešte nemáme relevantné podklady. Ak dopravcovia v budúcnosti preukážu, že zavedenie mýta ovplyvnilo ich náklady natoľko, aby došlo k úprave cestovného, bude sa tým zaoberať zastupiteľstvo PSK," uviedla Fitzeková.

Spoločnosť SAD Prešov zvládla registráciu na mýto bez väčších problémov a v súčasnosti má palubnými jednotkami vybavených 145 autobusov. Podľa Mišíka počas prvých dní neregistrovali žiadne problémy.

"Vstupné náklady spojené s prevádzkou elektronického mýta, ktoré zahŕňajú inštaláciu a prenájom palubných jednotiek, dosiahli asi 30.000 eur. Počítame, že zavedením mýta sa náklady na prepravu v roku 2010 zvýšia približne o 350.000 eur," konštatoval Mišík. Presnejšie údaje o navyšovaní nákladov budú známe po dvoch až troch mesiacoch.

Na základe dohodnutého harmonogramu má prešovská SAD v tomto roku z dôvodu obnovy vozidlového parku naplánovaný nákup 20 nových autobusov. Spoločnosť má v súčasnosti 206 autobusov a zamestnáva 253 vodičov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.