Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2010, 16:24

Vážny: Cestná daň sa rušiť nebude, s mýtom nesúvisí

Jednou z požiadaviek dopravcov, ktorí protestovali proti fungovaniu nového mýtneho systému, je aj zrušenie cestnej dane.

Minister dopravy Ľubomír Vážny však dnes po rokovaní vlády vyhlásil, že túto ich požiadavku nesplní. "Z hľadiska cestnej dane musia dopravcovia komunikovať s tými, ktorí cestnú daň vyberajú, a to sú samosprávne kraje," upozornil.

Podľa Vážneho sa cestná daň musí vyberať aj po zavedení mýta, keďže s ním nesúvisí. "Peniaze, ktoré sa vyberú prostredníctvom cestnej dane, slúžia na opravu ciest II. a III. triedy, zatiaľ čo mýto je určené na výstavbu a opravu ciest I. triedy a diaľnic," priblížil minister.

Rezort dopravy neuvažuje ani o znížení tejto dane. "Je to záležitosť samosprávnych krajov," zopakoval Vážny.

Dopravcovia v uplynulých dňoch organizovali protestné akcie proti fungovaniu mýtneho systému, pri ktorých žiadali zníženie spotrebnej a cestnej dane, ako aj označenie a rozdelenie mýtom spoplatnených úsekov na menšie časti.

Premiér Robert Fico im v pondelok 11. januára po rokovaní s predstaviteľmi zamestnávateľov, odborov, dopravcov, rafinérie Slovnaft, rezortov financií a dopravy čiastočne vyhovel. Ako kompenzáciu zavedenia mýta avizoval zníženie spotrebnej dane na naftu o 9 centov na liter. Ďalšou zmenou má byť rozdelenie viacerých mýtnych úsekov na kratšie, ako aj označenie spoplatnených úsekov ciest I. triedy na ich začiatku a konci.0

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.