Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2010, 16:30

Dopravcovia hrozia štrajkom

Nespokojní dopravcovia zvažujú kvôli novému mýtnemu systému vyhlásiť štrajkovú pohotovosť. O svojom ďalšom postupe chcú ešte dnes rokovať a informovať o ňom budú v Bratislave v stredu popoludní.

Blokáda kamiónov na križovatke Rožňavská - Tomášikova Foto: TASR/Pavel Neubauer
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) vyzvala minulý týždeň rezort dopravy, aby pozastavil výber mýta do konca apríla tohto roka. Pôvodne žiadala prerušiť jeho výber do konca júna. Tiež by sa mal upraviť systém spoplatňovania tak, aby dopravcovia platili za skutočne prejazdenú vzdialenosť po vymedzenom úseku. Momentálne sa platí za úseky ciest.

Požiadavky dopravcov
Podľa nespokojných dopravcov by sa mal zmeniť aj rozsah spoplatnenia ciest I. triedy. Malo by sa platiť len za tie úseky, ktoré sú súbežné s diaľnicami a rýchlostnými komunikáciami. Tých je približne 333 kilometrov. "Navrhujeme dopravnými značkami zakázať prejazd ciest I. triedy tranzitnej nákladnej doprave, ako je to riešené aj v iných európskych krajinách, aby z tohto dôvodu nedochádzalo k ich nadmernému zaťažovaniu," vysvetlila únia.

UNAS zároveň listom požiadala Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR, aby sa k ich požiadavkám vyjadrilo do piatka 22. januára.

Pozvanie od Vážneho
Šéf rezortu dopravy Ľubomír Vážny na požiadavky dopravcov reagoval pozvaním na stretnutie. "Dostali sme predmetný list vo štvrtok (21. januára) a v piatok (22. januára) sme poslali odpoveď, kde sme reagovali v zmysle vykonaných zmien a prípravy vyhlášky. Navrhli sme ďalej možnosť stretnutia, aby sme mohli reagovať na ďalšie podnety," vysvetlil pre TASR hovorca ministerstva Stanislav Jurikovič.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.