Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2010, 16:00

Vážny: Dopravcovia platia daň za svoje chyby (video)

Elektronický mýtny systém bol podľa šéfa rezortu dopravy Ľubomíra Vážneho (na snímke) zavedený 1. januára veľmi dobre.

Ľubomír Vážny. Foto: HN/P. Mayer
Zdroj: HN/P. Mayer
Protestujúci dopravcovia si podľa neho nesplnili svoju zákonnú povinnosť, keď sa nezaregistrovali do systému a v dnešných dňoch iba zneužívajú celú situáciu. Minister o tom dnes informoval na tlačovej konferencii.

Dopravcovia zavádzajú
"K dnešnému dňu je zaregistrovaných viac ako 69.000 vozidiel. Oproti tomu máme 200 protestujúcich, ktorí zanedbali svoju zákonnú povinnosť," zdôraznil šéf rezortu dopravy. Podľa neho títo dopravcovia iba zneužívajú situáciu a "zavádzajú, keď tvrdia, že skrachujú". "Musia sa pozrieť do vlastnej kuchyne, riešiť vlastnú väčšiu efektivitu," podotkol Vážny.

Minister je aj napriek tomu otvorený rokovaniam so zástupcami nespokojných malých a stredných dopravcov, ale nie, ak by mali spoločne komunikovať cez médiá. Musia však prísť s racionálnymi požiadavkami. Nepripúšťa zrušenie spoplatnenia ciest prvej triedy či zníženie cestnej dane a spotrebnej dane na pohonné látky. "Toto je absolútny diletantizmus," vyhlásil.

Pripustil problémy
Vážny pripustil však aj niekoľko technických problémov, ktoré rieši prevádzkovateľ operatívne. Ide o problémy s nefunkčnosťou palubných jednotiek (OBU), ktoré musia mať vodiči v nákladných vozidlách na meranie prejazdených km na spoplatnených cestách. Toto sa podľa neho rieši. Na vine však môžu byť podľa Vážneho aj niektorí vodiči, ktorí zle manipulujú s jednotkami.

VIDEO: Vážny: Dopravcovia zneužívajú situáciu, systém je zavedený dobre

Tiež sa vyskytli situácie, kedy kamionistom strhol systém peniaze aj za prejazdenie úseku, ktorý nie je spoplatnený. "Prostriedky, ktoré boli stiahnuté neoprávnene, budú vrátené v rámci reklamácií," vysvetlil minister.

Za rady kamiónov na hraniciach môžu podľa neho samotní dopravcovia, avšak ministerstvo aj napriek tomu pracuje na zavedení tiketov. "Je to daň za to, že nerešpektovali kampaň, ktorá bola pripravená. Prevádzkovateľ urobil dve vlny informačnej kampane, čo považujem za dostačujúce," konštatoval. Vážny tiež napísal približne 40 listov ministrom a združeniam dopravcov okolitých krajín.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.