Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2021, 19:30

Hlavný ekonóm NBS v HNtelevízii vysvetil, prečo Slováci počas koronakrízy míňali ináč ako zvyšok Európy

Máme dobre našliapnuté ďalšie roky, ale výzva bude nadviazať na ne, povedal pre HN hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska Michal Horváth.

Národná banka prezentovala čísla, podľa ktorých pri 60-percentnej zaočkovanosti by náš rast bol niekde na úrovni 4,5 percenta, pri 45-percentnej je to okolo 3,1 percenta. Ak správne rozmýšľam, tak čím vyššia zaočkovanosť, tým jemnejšia tretia vlna, a tým mäkšie reštriktívne opatrenia. Rozmýšľate tak aj vy?
Áno. Naše predikcie napríklad z hľadiska domácej spotreby sú odvodené od toho, aké opatrenia a či vôbec bude vláda prijímať. To závisí od toho, koľko prípadov a akých vážnych máme. Vyššou mierou očkovania vieme dosiahnuť, že nápor na nemocnice bude menší. Tu treba poznamenať, že okrem celkového čísla je dôležitá aj štruktúra očkovanosti, teda, aby sme dokázali zaočkovať najzraniteľnejšie skupiny.

Nejaké percento ľudí už zaočkované máme. Dá sa už teraz povedať, že nerátate s takým silným lockdownom, aký sme tu mali počas druhej vlny?
Pravdepodobne také silné opatrenia už nebude potrebné prijímať, predsa len máme obyvateľstvo do istej miery zaočkovné. A sú aj ľudia, ktorí prekonali ochorenie. Dôležité je vyhnúť sa potrebe plošných opatrení, ktoré by obmedzili aktivity v reštauráciách či ubytovaní.

Od začiatku lockdownových aktivít sa hovorilo, že je to krátkodobé či strednodobé obmedzenie, ktoré nespôsobí zásadnejšie štrukturálne zmeny v rámci ekonomiky, že to nenaruší medzinárodné obchodné vzťahy. Ak by sme teraz prišli s lockdownom, spustilo by to už zásadnejšie zmeny?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.