Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2010, 11:42

Sulík: Zníženie dane by bolo kompenzáciou za drahé mýto

Kompenzáciou za drahý mýtny systém na Slovensku by mohlo byť podľa predsedu mimoparlamentnej strany Sloboda a solidarita Richarda Sulíka (na snímke) zníženie spotrebnej dane z nafty.

S novými stranami Richarda Sulíka a Bélu Bugára pravica predbežne počíta. Musia sa však najskôr "uchytiť". Snímky: HN/archív a Štefan Laktiš
Zdroj: HN/archív a Štefan Laktiš
Slovensko ju má totiž podľa neho hneď po Veľkej Británii druhú najvyššiu v Európskej únii.

Nafta by klesla
"Priemerná cena nafty je 1,14 eura za liter, v tejto cene je 48,3 centa spotrebná daň a 18,2 centa daň z pridanej hodnoty. Najnižšia možná sadzba, ktorú únia povoľuje, je 30,2 centa. DPH by bola 14,8 centa a cena nafty by tak klesla na 92 centov za liter," priblížil na dnešnej tlačovej konferencii Sulík.

Zrušila by sa tiež výnimka pre tzv. červenú naftu so zníženou sadzbou dane. Dopad na štátny rozpočet by takéto zníženie spotrebnej dane podľa šéfa SaS v konečnom dôsledku nemalo, nafta by bola lacnejšia a tento krok by priniesol aj výrazný impulz pre slovenskú ekonomiku.

Viac by sa tankovalo u nás
Zníženie dane z nafty by prispelo k tomu, že by slovenskí vodiči, ktorí teraz tankujú prevažne v zahraničí, začali viac tankovať na Slovensku. "Ak by dve tretiny vodičov, ktorí teraz tankujú mimo Slovenska, začalo tankovať u nás, do štátnej pokladnice by to prinieslo takmer 119 miliónov eur," spresnil Sulík.

Ak by aj tí zahraniční prepravcovia, pre ktorých je Slovensko tranzitnou krajinou, natankovali toľko nafty, koľko potrebujú na cestu na Slovensku, znamenalo by to podľa neho ďalší výnos približne vo výške 135 miliónov eur.

Bez výpadku v rozpočte
"Týmito krokmi by sa výpadok štátneho rozpočtu, ktorý by spôsobilo zníženie dane z nafty, kompenzoval a reálne by k žiadnemu výpadku nedošlo," uzavrel Sulík.

Predseda vlády Robert Fico ešte v pondelok 4. januára vyhlásil, že priestor na zníženie spotrebnej dane z pohonných látok, ktoré žiadajú slovenskí dopravcovia, v súčasnej situácii neexistuje. "Nech si uvedomia, že je svetová hospodárska kríza. Táto otázka nie je momentálna aktuálna vzhľadom na to, v akej finančnej situácii je štát," zdôraznil premiér.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.