Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2011, 00:00

Dohoda je, no lekári sa ešte nevracajú

Núdzový stav zrušia do pár dní. Nové zmluvy má posúdiť právnik odborov. Pacientov odsúvajú.

Marian Kollár. Snímka: TASR/Pavel Neubauer
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Pacienti musia ešte chvíľu vydržať núdzový stav v niektorých nemocniciach. Napriek tomu, že v sobotu nadránom lekári po niekoľkotýždňových rokovaniach ohlásili dohodu s vládou, na svoje miesta sa vrátia až v najbližších dňoch. Keďže vyše tisícke vypršala výpovedná lehota začiatkom decembra, musia uzatvoriť nové zmluvy s nemocnicami. Chcú si ich však nechať posvätiť právnikom Lekárskeho odborového zväzu. „Keď bude mať posledný lekár správnu pracovnú zmluvu, vtedy sa začnú všetci lekári počas pár minút vracať na svoje pôvodné miesta,“ vysvetľuje pre HN šéf združenia Marián Kollár. Môže to byť asi v polovici týždňa.

Hra o dni
Podľa dohody sa okrem iného zvýši plat neatestovaného lekára postupne až na 960 eur a atestovaného na 1760 eur.

Personálne oddelenia nemocníc pripravovali zmluvy už cez víkend, lekári si ich však peberú najskôr dnes. Viaceré spomedzi šesnástich nemocníc, kde platí núdzový stav, preto ešte aj dnes môžu odkladať operácie a presúvať pacientov.

„Posledne ma mali operovať minulú stredu, ale hodinu pred operáciou mi povedali, že nemá kto. Dúfam, že aspoň na Vianoce už budem doma,“ hovorí Mária Kopecká, pacientka, ktorá leží na urológii v bratislavskej univerzitnej nemocnici na Kramároch. Napriek tomu, že plánovaný zákrok jej odložili už druhýkrát počas novembra, s lekármi sympatizuje.

Nevrátia sa všetci
Šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) by chcel všetky zmluvy stihnúť podpísať už dnes. Peniaze potrebné na zvýšenie platov garantuje cez úspory nemocníc na liekoch. Lekári tvrdia, že o platy im šlo až v poslednom rade. Chceli najmä zlepšiť stav zdravotníctva. Vyhlásenie núdzového stavu vládou v šestnástich nemocniciach zároveň považujú za nezákonné a obrátia sa na Ústavný súd. „Za toto všetko niekto bude musieť niesť zodpovednosť,“ očakáva bývalý anestéziológ Detskej fakultnej nemocnice na Kramároch Martin Banič. Vracať sa už nemieni, keďže má od nového roka dohodnutú prácu za hranicami. „Rozhodnutie odísť bolo ovplyvnené nečestnosťou a nátlakom zo strany štátu a vedenia nemocnice na lekárov.“

Okrem platov sa lekári s vládou dohodli na prísnejšom dodržiavaní Zákonníka práce, na zmene systému platieb od poisťovní či na vytvorení etického kódexu lekára.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.