Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2010, 12:18

Vážny sa chce stretnúť s nespokojnými dopravcami

Šéf rezortu dopravy Ľubomír Vážny (na snímke) sa chce stretnúť so zástupcami Únie autodopravcov Slovenska (UNAS).

Minister dopravy Ľubomír Vážny Foto: TASR/Tomáš Halász
Zdroj: TASR/Tomáš Halász
Reagoval tak na list s požiadavkami nespokojných dopravcov, ktorý mu zaslali minulý týždeň. TASR o tom informoval hovorca ministerstva Stanislav Jurikovič.

"Dostali sme predmetný list vo štvrtok (21. januára) a v piatok (22. januára) sme poslali odpoveď, kde sme reagovali v zmysle vykonaných zmien a prípravy vyhlášky. Navrhli sme ďalej možnosť stretnutia, aby sme mohli reagovať na ďalšie podnety," vysvetlil Jurikovič.

Dopravcom ešte nebola odpoveď od ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií doručená. Podľa člena organizačného výboru UNAS Jaroslava Polačeka sa na ďalších krokoch dohodnú, až keď ho dostanú. Stretnutie však nevylučujú. "My nemáme problém sa stretnúť," podotkol pre TASR Polaček.

Únia vyzvala rezort dopravy, aby pozastavil výber mýta do konca apríla tohto roka. Pôvodne žiadala prerušiť jeho výber do konca júna. Tiež by sa mal upraviť systém spoplatňovania tak, aby dopravcovia platili za skutočne prejazdenú vzdialenosť po vymedzenom úseku. Momentálne sa platí za úseky ciest.

Podľa nespokojných dopravcov by sa mal zmeniť aj rozsah spoplatnenia ciest 1. triedy. Malo by sa platiť len za tie úseky, ktoré sú súbežné s diaľnicami a rýchlostnými komunikáciami. Tých je približne 333 km. "Navrhujeme dopravnými značkami zakázať prejazd ciest 1. triedy tranzitnej nákladnej doprave, ako je to riešené aj v iných európskych krajinách, aby z tohto dôvodu nedochádzalo k ich nadmernému zaťažovaniu," vysvetľuje únia.

UNAS zároveň listom požiadala Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR, aby sa do piatka 22. januára vyjadrilo k ich požiadavkám.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.