Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2011, 00:00

Zlotý padol, Slováci sa na dušičky chystajú v Poľsku

Oslabenie poľskej meny vylákalo Slovákov za nákupmi vencov na blížiace sa dušičky do Poľska.

TASR
Obchody na severe Slovenska sa vyprázdňujú. Oslabenie poľského zlotého o viac ako desatinu za posledné tri mesiace vylákalo Slovákov za nákupmi vencov či kvetov na blížiace sa dušičky do Poľska. „Mám úplne prázdny obchod. Ako mi povedala známa, na trhu v Nowom Targu sa zase nedá ani pohnúť,“ hovorí majiteľka kvetinárstva Astra v Poprade Jana Brtáňová.

Ďalší obchod Lotus sa dokonca kvôli tomu rozhodla majiteľka Alena Jurská ku koncu roka zavrieť. „Dlhodobo pre nás zlú situáciu kurz túto jeseň zvýraznil a prehĺbil. Poliaci majú na kvety päťpercentnú DPH.“ Jurskej tak nepomohla ani stratégia nakupovať časť tovaru v Poľsku.

Tatranským hotelierom pokles zlotého pripomína zimnú sezónu pred tromi rokmi, keď kvôli vtedajšiemu 30-percentnému pádu kurzu návštevnosť Poliakov klesla o polovicu. Naše Tatry boli ne nich pridrahé. „Pohyb zlotého sledujeme každý deň,“ hovorí Katarína Šarafínová z Tatry Mountain Resorts.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.