Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.07.2021, 09:52

Tržby maloobchodu stúpli, Slováci míňali v máji viac než pred pandémiou

Vyššie tržby ako vlani a pred dvoma rokmi zaznamenali v máji hypermarkety aj podnikatelia v zásielkovom a internetovom predaji.

Tržby maloobchodu stúpli, Slováci míňali v máji viac než pred pandémiou
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slováci po uvoľnení obmedzení míňali tento rok v máji v obchodoch viac ako pred rokom, tržby maloobchodu stúpli tiež oproti máju 2019, teda v porovnaní s obdobím pred vypuknutím epidémie choroby covid-19.

Informoval o tom dnes Štatistický úrad. Ubytovacie a stravovacie služby predkrízovú úroveň ešte nedosiahli.

Tržby slovenského maloobchodu sa v máji rovnako ako v apríli zvýšili medziročne o 11,5 percenta a zároveň oproti máju roku 2019 vzrástli o päť percent.

Vyššie tržby ako vlani a pred dvoma rokmi zaznamenali v máji hypermarkety aj podnikatelia v zásielkovom a internetovom predaji. Výraznejšie rástli tiež tržby za predaj áut, úroveň roku 2019 zatiaľ však nedosiahli.

Máj bol prvý celý mesiac, kedy po predchádzajúcej silnej druhej vlne koronavírusovej nákazy na Slovensku mohli mať otvorené všetky predajne v krajine.

S uvoľňovaním karanténnych opatrení začala vláda v druhej polovici apríla.

Májové tržby prevádzkovateľov ubytovacích zariadení a reštaurácií v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška, kedy krajina čelila prvej vlne infekcie, stúpli dvojciferným tempom.

Pri porovnaní s májom 2019 tržby hotelierov však boli nižšie o 70 percent, reštaurácie a pohostinské zariadenia zaznamenali zhruba pätinový výpadok tržieb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.