Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2010, 20:00

Štát stratil kontrolu nad Novákmi

Chemické závody. V konkurze budú rozhodovať iní veritelia (na snímke minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek).

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek Foto: TASR
Zdroj: TASR/František Iván
Konkurz prvého strategického podniku na Slovensku – Nováckych chemických závodov – bude prebiehať bez priameho dozoru štátu. V pondelok má totiž v tejto firme prvýkrát zasadať veriteľský výbor, no bez účasti zástupcov Fondu národného majetku. Tí sa doň totiž nedostali.

Prehlasovaní
Fondu nepomohol ani fakt, že s pohľadávkou 22,5 milióna eur je najväčším veriteľom závodov. „Samozrejme, že by sme boli radšej, keby sme boli tam, no prehlasovali nás ostatní veritelia,“ reagovala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. Podľa nej to v súčasnosti fond skúma a podľa výsledku sa rozhodne, čo ďalej.

Do päťčlenného výboru sa dostala firma Dak Kiaba, ktorá mala podľa primátora Novák Dušana Šimku len 436-tisíc vlastných hlasov. Fond národného majetku mal na porovnanie až 18 miliónov vlastných hlasov. „Je to veľmi podivuhodné, čo sa tam deje. A ešte podivuhodnejšie je, že sa tam dostala firma, ktorá v čase spoločnosti I. garantovaná (táto nebankovka bola v minulosti majiteľom NCHZ) dostávala takmer všetky zákazky,“ tvrdí.

Predkupné právo
Novácka chemička sa dostala do problémov po tom, čo dostala pokutu 20 miliónov eur od Európskej komisie za kartel. Vláda potom pre záchranu firmy napísala aj zákon o strategických podnikoch a NCHZ zaň nakoniec aj vyhlásila, čo jej zaručilo predkupné právo na firmu. Či ho využije, ešte nie je jasné.

Hospodárske noviny

Viac o téme nájdete v zajtrajších
Hospodárskych novinách.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.