Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2021, 11:10 Aktualizované dňa 07.07.2021 o 11:20

Brusel zverejnil hospodárske prognózy. Naznačujú dobrý rast HDP Slovenska

V roku 2022 by už malo Slovensko poskočiť na šiestu priečku hospodárskeho rastu - 5,3 percenta.

Brusel zverejnil hospodárske prognózy. Naznačujú dobrý rast HDP Slovenska
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko by v roku 2021 malo mať desiaty najrýchlejší rast HDP v 27-člennej Európskej únii na úrovni 4,9 percenta. V roku 2022 by už malo poskočiť na šiestu priečku hospodárskeho rastu - 5,3 percenta.

Vyplýva to z letných hospodárskych prognóz Únie, ktoré v stredu zverejnila Európska komisia.

Hospodársky rast Únie ako celku a rovnako aj 19-člennej eurozóny by mal byť v roku 2021 na úrovni 4,8 percenta HDP a v roku 2022 s miernym poklesom na úrovni 4,5 percenta HDP.

Komisia za tohoročných rekordérov ekonomického rastu považuje Rumunsko (7,4 percenta) a Írsko (7,2 percenta), potom Maďarsko (6,3 percenta) a Španielsko (6,2 percenta), najmenší rast predpovedá Fínsku (2,7 percenta) a Dánsku (3 percentá).

Na budúci rok by rozdiely v raste ekonomiky medzi členskými krajinami mali byť menšie, keď najciteľnejší hospodársky rast očakáva Španielsko (6,3 percenta) a Grécko (6 percenta), najmenší Fínsko (2,9 percenta), a potom Luxembursko a Holandsko (3,3 percenta).

Podľa letných prognóz sú neistota a riziká spojené s výhľadmi rastu vysoké, zostávajú však celkovo vyvážené.

Riziká spojené s pandémiou nového koronavírusu sú spojené hlavne so šírením a výskytom nových infekčnejších variantov vírusu.

Ostatné ekonomické riziká súvisia najmä s reakciou domácností a firiem na zmeny v obmedzeniach zavedených pre koronakrízu, ako aj s dosahom zastavenia podpory poskytovanej v rámci núdzovej politiky počas pandémie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.