Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2012, 00:00

Návštevy matriky skončia. Pre internet

Projekt za takmer tri milióny eur podpísal rezort deň pred výmenou ministrov.

Daniel Lipšic, Snímka: TASR/Martin Baumann
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Povinné návštevy matrík majú byť minulosťou. Manželstvá, narodenia, úmrtia či určenia otcovstva sa budú dať nahlasovať elektronicky. Matričné úrady sa prepoja, takže žiadať o výpis z matričnej knihy bude možné kdekoľvek na Slovensku.

Rezort vnútra pod vedením Daniela Lipšica (KDH) totiž deň pred vymenovaním novej vlády podpísal kontrakt za takmer tri milióny eur so spoločnosťou Ditec, ktorá má realizovať projekt elektronickej matriky. „Cieľom ministerstva vnútra je znižovať byrokraciu, zrýchliť a zefektívniť komunikáciu občanov s úradmi a šetriť ich čas,“ vysvetľuje Ľubomíra Miklovičová z komunikačného odboru ministerstva. Elektronická matrika by mala začať fungovať do dvoch rokov.

Kaliňák si chce projekt preveriť
Zo štátneho rozpočtu dáme na projekt iba štvrtinu. Zvyšok má byť hradený z eurofondov.

Elektronická matrika však bude meškať oproti plánom rezortu z časov, keď ho viedol Robert Kaliňák (Smer-SD). Má byť však podstatne lacnejšia. Súťaž vypísaná ešte v decembri 2009 totiž predpokladala, že cena zákazky sa bude pohybovať okolo ôsmich miliónov.

Lipšic preto projekt po roku zrušil a vyhlásil obstarávanie nanovo. Lacnejšiu ponuku z dvoch uchádzačov vo vlaňajšej decembrovej elektronickej aukcii predložil práve Ditec. Kto bol ďalší aktér súťaže a aká bola jeho ponuka rezort neuviedol. HN sa nedozvedeli ani to, aké úspory by mal projekt priniesť.

Do úradu sa však prednedávnom vrátil opäť Kaliňák. Ako povedal pre HN, projekt si chce preveriť. Obáva sa totiž, že znížením ceny z neho mohli vypadnúť aj dôležité funkcie. Rušiť ho však neplánuje. „Najskôr sa chcem však oboznámiť so stavom projektu, potom sa uvidí, ako ďalej,“ povedal. Čerpanie eurofondov na IT projekty spadajúce pod rezort vnútra však majú patriť medzi jednu z jeho priorít.

Informatizáciu kritizujú
Elektronická matrika je jeden z projektov Operačného programu informatizácia spoločnosti. Čerpanie v tomto programe pritom patrí medzi najhoršie. Vo februári sme z neho vyčerpali len 12,6 percenta. Aj preto je k doterajšiemu postupu väčšina predstaviteľov IT firiem k postupu štátu skôr kritická. „Neustále objavujeme už objavené. Stačí sa inšpirovať úspešnými štátmi, ktoré riešili svoju informatizáciu rôznymi prístupmi,“ hovorí šéf firmy Millennium000 Miroslav Krempaský.

„Hlavným nedostatkom je už spomínaná absencia efektívnej komunikácie občana so štátom prostredníctvom riešení, ktoré informačné technológie umožňujú, či už je to elektronizácia zdravotníctva, elektronizácia volieb a podobne,“ dodáva výkonný riaditeľ spoločnosti CSC na Slovensku Jaroslav Kmeť.

Riaditeľ sekcie informatizácie rezortu financií Miloš Molnár priznáva, že IT projektov, ktoré by ľuďom uľahčovali život, zatiaľ na Slovensku dokončených veľa nebolo. Doposiaľ sa podarilo spojazdniť elektronickú komunikáciu s Najvyšším kontrolným úradom. V pilotnej prevádzke sú dve obslužné miesta v Bratislave a Trenčíne, kde je možné elektronickou cestou získať výpis z katastra nehnuteľností či výpis z obchodného registra.

Ako však Molnár pripomína, už v závere tohto roka by mala byť realita iná. „Mnohé projekty končia len v tomto roku.“ Tými sú napríklad elektronické služby katastra nehnuteľností, elektronické technické a občianske a podobne.
 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.