StoryEditor

Suchá tlačia hore ceny komodít

23.07.2012, 00:00

Od začiatku leta medzi komoditami jednoznačne dominujú obilniny, a to hlavne z dôvodu extrémneho počasia v USA, kde sú najväčšie suchá za posledných 60 rokov a krajina má za sebou najteplejší prvý polrok v histórii. Situácia je o to vážnejšia, že USA je najväčším exportérom sóje, kukurice a pšenice na svete. Stav úrody kukurice sa prudko zhoršuje, kým minulý rok boli dve tretiny úrody v dobrom až výbornom stave, aktuálne je to len tretina, a to ešte nie je posledný odhad. Výhľad produkcie však už bol znížený o viac ako 12 %. Počas kľúčového obdobia pre výnos kukurice -- opeľovania, boli extrémne suchá a tie poškodili úrodu. Cena kukurice tak od začiatku júna rastie o 46 percent.

Rast ešte nepovedal posledné slovo
Pre sóju je kľúčové obdobie teraz a ak suchá budú pokračovať (predpokladá sa, že áno), aktuálne zvýšenie o 32 % môže byť len začiatkom pred ďalším rastom. Pritom sója a kukurica v týchto dňoch už prekonali historické maximá a o cenovej korekcii zatiaľ nič nepočuť. 

V podobnom rozpoložení je pšenica, avšak tá hlavne z dôvodu veľmi zlého počasia v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu -- hlavne v Rusku, na Ukrajine a v Kazachstane -- ktoré spolu tvoria oblasť najväčšej produkcie pšenice na svete. Zima bola nezvyčajne teplá, následne prišli prudké zimy (tie sme mali aj u nás), ktoré boli nasledované veľmi suchou jarou. A kým v USA sa borili s najväčšími suchami za posledných 60 rokov, v Rusku 7 týždňov lialo a nastali záplavy. Výsledok? Rusi znížili vyhliadky exportov o 25 % po tom, čo znížili výhľad produkcie o 10 %. A to ešte nemusí byť posledné slovo. Hlavne z dôvodu sovietskych reálií, kde je časť úrody i za dobých podmienok zničená z dôvodu, že ju nemá kto odviezť z poľa, alebo nekvalitných skladov, ktoré spôsobujú poškodzovanie úrody. Ak si spomíname, pred necelými dvoma rokmi mali Rusi požiare a znížili vyhliadky exportov o dve tretiny, pšenica vtedy rástla o 80 %. Preto aktuálny rast o 52 % ešte nemusí byť konečný, hlavne ak je pšenica oproti kukurici stále relatívne lacná. 

Prebúdza sa aj ropa
Po prepade na dvojročné minimá sa prebúdza aj ropa, a to hlavne vďaka motoristickej sezóne v USA, ale tiež opätovnému obnoveniu geopolitických rizík. Či už je to eskalujúce napätie v Sýrii, iránske vojenské cvičenia so zameriavaním rakiet na Izrael alebo nedávny atentát na izraelských turistov v Bulharsku, ktorý podľa Izraela neostane bez odvety. Fundamentálne je ropa podporená výpadkom produkcie v Severnom mori, kde v dôsledku porúch zariadení a nórskych štrajkov naftárov nastal výpadok v objeme 200 tis. barelov ropy denne, čo je približne 10 % produkcie. 

Drahé kovy zatiaľ nenašli smerovanie v dôsledku dilemy obchodníkov, keďže nové stimuly od centrálnych bánk neboli ohlásené, ale situácia je taká vážna, že je otázkou času, kedy budú spustené (toto by neplatilo, keby politici boli odrazu schopní riešiť krízu, čo sa im posledné roky zjavne nedarí). Zlato a striebro sa preto obchodujú pri dvojročných minimách, s novým dnom sa zatiaľ neponáhľajú. Už budúci týždeň máme nové dáta amerického HDP a následne zasadá Fed a rozhoduje o menovej politike.

Tomáš Plavec, Trim Broker

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. apríl 2024 11:42