Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2011, 18:35

Správa z Grécka. Taxikár si utiahne opasok o štvrť milióna

Grécky taxikár Janis z ostrova Korfu príde zrejme zo dňa na deň o štvrť milióna eur.

Taká je hodnota licencie, ktoré teraz plánuje grécka vláda vydávať úplne nové – lacné a dostupnejšie. Všetci taxikári tak budú začínať úplne odznova.

Závratné sumy dosiahli licencie kvôli tomu, že od 70. rokov štát vydávanie taxikárskych povolení obmedzoval. Nové neboli a starých bolo málo. Nehovoriac o tom, že náš grécky taxikár bude musieť, spolu s ostatnými, platiť v rámci veľkých škrtov nové dane, ktoré ho oberú o ďalších 8-tisíc eur ročne.

Zhruba takto vyzerá situácia v mimoriadne problematickom Grécku, ktorá je dnes jedným z hlavných objektov záujmu eurozóny, zmietajúcej sa v dlhovej kríze. „Vy na Slovensku si myslíte, že Gréci sú leniví. Ale robí sa veľa zmien, na ktoré doplácajú ľudia. Vidím to každý deň,“ hovorí Slovenka, ktorá pracuje v gréckom hotelierstve už niekoľko rokov.
Aj keď Európa (vrátane Slovenska) váha s ďalšou pomocou, Gréci jej to nezazlievajú: hlavným vinníkom zostávajú doterajšie vlády.

 

Hospodárske noviny

Viac o téme nájdete v zajtrajších
Hospodárskych novinách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.