Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Splnenie amerického sna, alebo vytrvalá cesta za svojím cieľom. Aj tak sa dá nazvať príbeh víťaza svetového biznis oskara Hamdiho Ulukayu. Paradoxne, rodený Turek, ktorý dnes už súťažil za USA, dodnes nemá americký pas.

Ulukaya vyrastal na rodinnej farme na východe Turecka. Do USA ho začiatkom  90. rokov poslal otec, aby sa naučil nielen po anglicky, ale v podstate sa tam dostal aj na štúdiá biznisu, no školu v podstate nikdy nedokončil. "Neučil som sa z knižiek ani v škole. Lebo prax je iná. Tá ma naučila zvládať problémy," konštatuje. Hoci sa v roku 2002 pustil do výroby fety, už v roku 2005 sa rozhodol založiť fabriku na jogurty. Realita na trhu pritom vtedy tiež hrala v jeho neprospech, no ako tvrdí, turecké jogurty boli vždy kvalitné a podobný produkt chcel ponúknuť aj v USA, kde videl dieru na trhu. "Pripravoval som to dva roky," hovorí. Kým v roku 2007 začal s piatimi zamestnancami, dnes ich má 2 200 a ročné tržby okolo jednej miliardy dolárov. Doma už nie je len v USA, kde vytvoril najväčšiu fabriku na výrobu jogurtov, ale aj Austrálii. Dokonca preniká tiež na európsky kontinent cez Veľkú Britániu. Paradoxne však Ulukaya dodnes nemá americký pas. "Bol som lenivý vybaviť si zelenú kartu. Už to napravím. Napriek tomu riadne platím dane a USA považujem za druhý domov," zasmeje sa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.