Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2015, 15:08

Hudák prihral uhľobarónom "tajne" dve miliardy eur, kritizuje Miškov

Predseda mimoparlamentnej strany SKOK a bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov vyzýva súčasného ministra hospodárstva SR Vazila Hudáka, aby okamžite zrušil svoje rozhodnutie z 2. septembra 2015, ktorým garantuje do roku 2030 "uhľobarónom" tržby až 2 miliardy eur. Uviedla to v stanovisku strany SKOK jej hovorkyňa Martina Medzayová.

"Rozhodnutie za 2 miliardy eur neprešlo vládou, neprešlo parlamentom, verejnosť o ňom nevedela – rozhodol si svojvoľne len minister. Nikdy predtým sa neprijímalo rozhodnutie na takú dlhú dobu, väčšinou to bolo len na rok. Peniaze pritom nejdú priamo baníkom, väčšia časť z nich končí vo vreckách podnikateľov a uhľobarónov a zrejme aj niektorých politikov. Všetci ľudia na Slovensku budú mať 15 rokov výrazne drahšiu elektrinu, aby sa pár vyvolených mohlo nabaliť," povedal Miškov.

Dotácie na podporu domácej ťažby uhlia sa podľa strany SKOK vyplácajú prostredníctvom zvýšenej ceny elektriny pre všetkých spotrebiteľov. Ročne sa tak všetci ľudia a firmy na Slovensku vyskladajú na takmer 100 miliónov eur. Táto suma je však takmer dvojnásobne vyššia, než objem peňazí, ktoré dostanú samotní baníci. SKOK už minulý týždeň upozornil, že ak by každý zo 4000 baníkov dostal mesačne 1000 eur, dotácie by mohli klesnúť o viac ako polovicu.

Rezort hospodárstva SR podľa jej hovorkyne Miriam Žiakovej odmieta obvinenia opozície, že minister hospodárstva vydaním rozhodnutia o podpore výroby elektriny z domáceho uhlia "konal svojvoľne". "Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vydalo rozhodnutie na základe prijatého uznesenia vlády SR, ktoré bolo od marca 2015 dostupné verejnosti, médiám, aj politikom na stránke Úradu vlády SR. Rozhodnutie MH SR z 2. septembra 2015 je dostupné a zverejnené na stránke ministerstva hospodárstva SR," dodala Žiaková.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.