Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2014, 00:00

O prácu sa nebál. Uspel s prvým životopisom

Príbeh absolventa. Roman Masarovič sa dokázal zamestnať ešte mesiac pred štátnicami.

Popradčan Roman Masarovič má ešte pred sebou záverečné štátnice. „Teda som možno ešte viac ako čerstvý absolvent,“ hovorí s úsmevom. Napriek tomu už viac ako mesiac pracuje v jednej popradskej softvérovej firme. Dokonca nemusel do spoločností zasielať desiatky životopisov ako väčšina jeho spolužiakov. „Na portáli profesia. sk som našiel dve ponuky, vyšla hneď tá prvá,“ hovorí.

O robotu sa zaujímal už v škole

To, že prácu našiel takto rýchlo, prisudzuje odboru, ktorý vyštudoval. Onedlho prevezme inžiniersky titul zo žilinskej fakulty informatiky. „Štúdium som si vyberal podľa dvoch kritérií. Informatika ma veľmi baví. Ale áno, bral som do úvahy aj šance uplatniť sa, ktoré sú v odbore veľké.“ Na nejaké oddychovanie počas letných mesiacov po škole vôbec nemyslel. Nenechával nič na náhodu a o pracovné možnosti sa zaujímal ešte počas štúdia.

„Jednak peniaze treba. Ale takto môžem získavať skúsenosti, oťukať sa,“ dodáva. Nastúpil na pozíciu analytika, ktorá je úzko prepojená s jeho obľúbeným programovaním. Masarovič tvrdí, že dopyt po informatikoch bude stúpať i naďalej, preto o pracovné príležitosti sa nebojí. „Je to jednoducho dané tým, že počítače sa budú používať ešte v ďalších nových oblastiach,“ hovorí. Napriek tomu sleduje vývoj v ekonomike. „Určite cykly ovplyvňujú aj IT sektor. Ak ekonomika šliape hore, je viac objednávok. Pred šiestimi rokmi boli časy o čosi lepšie ako teraz. Vzhľadom na to, čo som už spomínal, IT zasahujú cykly oveľa menej,“ dodal.

Sen o vlastnej hre

Slovensko v príležitostiach pre IT špecialistov vníma ako stred. „Na západ od nás majú platy štvornásobné, na východ však štvornásobne nižšie,“ spresňuje. Ako brigádnik na stavbe počas raného štúdia zažil i dvojmesačné nezaplatenie výplaty. „Vtedy si človek na vlastnej koži uvedomí, čo takáto situácia naozaj znamená. Preto teraz sa sťažovať nemôžem,“ dodal. Netají, že ho láka vyskúšať si prácu v mekke „ajťákov“ – v USA. Má ešte jeden profesionálny sen. „Chcem vyvinúť vlastnú hru napríklad pre mobil. A, samozrejme, úspešnú,“ dodal. Spresňuje, že u informatikov nie je práca už počas školy nič výnimočné. „Pretože drvivú väčšinu to baví,“ dodal. Roman Masarovič však tým, že si našiel prácu hneď na prvý pokus, patrí na Slovensku skôr medzi výnimky. To potvrdzuje aj spolumajiteľ agentúry Key Art Agency Róbert Karas, ktorý hľadal manažéra umeleckých podujatí. „Je pravda, že sme špecifický segment, ale i tak nájsť kvalitného človeka bolo veľmi ťažké. Mnohí uchádzači extrémne preceňujú svoje schopnosti,“ povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.