Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2013, 00:00

Žilinskú Kiu ťahajú Rusi. Vyrobí historicky najviac

Kľúčom úspechu juhokórejskej automobilky je fakt, že vyvážajú do krajín, ktoré nebojujú s prepadom predaja.

Rusko, Veľká Británia a Nemecko. Toto sú krajiny, vďaka ktorým žilinský závod automobilky Kia, vyrobí v tomto roku viac ako 300-tisíc vozidiel. „Prvýkrát vo svojej sedemročnej histórii využijeme plnú výrobnú kapacitu,“ vyhlásil hovorca spoločnosti Jozef Bačé.

Podľa zistení HN spoločnosť za prvých 11 mesiacov vyrobila zhruba rovnaký počet áut ako vlani, teda približne 292-tisíc. Dobiehať tak bude ešte aj počas decembra a hoci tu má fabrika naplánovanú celozávodnú dovolenku, tú, ako nedávno HN informovali, skracuje v porovnaní s minulým rokom o dva dni.

Kia na štyri zmeny
„Kľúčom k ich úspechu je odberateľská štruktúra. Najviac vyvážajú do regiónov, ktoré neboli postihnuté prepadom dopytu po automobiloch,“ povedal pre HN analytik spoločnosti Cyrrus Jiří Šimara. Ako ďalej dodáva, limitom je momentálne výrobná kapacita. Tá je dnes 300-tisíc áut, samozrejme, mierne prekročiť sa dá – ako to dokazuje i fakt, že závod v tomto roku vyrobí historicky najviac. „V prípade trvajúceho záujmu by sa produkcia mohla rozšíriť na 400-tisíc vozidiel ročne,“ myslí si Šimara. Nie však cez investície do rozšírenia produkcie, ale cez zavedenie štvorzmennej prevádzky.

Podľa Bačého z celkovej produkcie viac ako polovicu predstavoval športovo-úžitkový model Kia Sportage, nasledovaný druhou generáciou modelu Kia cee’d (39 percent) a rodinným vozidlom Kia Venga. „Kia na Slovensku zároveň počas prvých 11 mesiacov vyrobila viac ako 459-tisíc motorov, pričom benzínové motory predstavovali 52 percent a dieselové 48 percent produkcie.“

Rastú aj dodávatelia

Trojici slovenských závodov automobiliek Kia, Volkswagen a PSA Peugeot Citroën by sa malo dariť aj naďalej. Podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa sa im podarí zvýšiť produkciu nielen v tomto roku, ale i v tom budúcom:„V roku 2014 by sa výroba áut na Slovensku mohla priblížiť k méte milión kusov.“

Tieto informácie potvrdzuje aj Volkswagen. Hoci Nemci zverejňujú len polročné a celoročné hospodárske výsledky, v prvom polroku vyrobili 219500 vozidiel, čo je o 4,8 percenta viac ako za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka. „V roku 2013 sme spustili výrobu modelu Volkswagen cross up! a v auguste sme začali ako prvý závod koncernu s výrobou čisto elektrického vozidla Volkswagen e-up!,“ tvrdí hovorca Volkswagenu Slovakia Vladimír Machalík.

Ako dopĺňa analytik Tatra banky Boris Fojtík, napriek blížiacemu sa produkčnému stropu dokáže automobilové odvetvie stále prekvapiť. Napríklad v októbri zaznamenalo takmer osempercentný rast výroby, čím prispelo k rastu priemyselnej produkcie o viac ako dva percentuálne body. „Do tohto odvetvia však nepatria len samotné automobilky, kde sa finalizuje výroba, ale aj produkcia súčiastok, a práve rozširovanie dodávateľskej základne stojí pravdepodobne za rastom výroby v tomto odvetví,“ upozorňuje Fojtík.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.