Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2013, 00:00

Slovensko otáča. Firmy začali platiť kľúčovú daň

Je kľúčovou daňou a hlavným príjmom nášho rozpočtu. Posledné dva roky ju firmy platili čoraz menej.

A teraz prišiel obrat. Biznis začal opäť priznávať DPH. S takýmito odhadmi prišiel Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií. Oproti pôvodným plánom v rozpočte tak vyzbierame o takmer 180 miliónov viac – potvrdil štátny tajomník rezortu Peter Pellegrini.

 

Návrat k pôvodným plánom

Dôvodom môže byť na jednej strane potlačenie daňových únikov, ale tiež viac zákaziek pre firmy. Tak či tak, Slovensko vďaka tomu stlačí deficit nižšie, ako si pôvodne naplánovalo. A to 2,64 percenta namiesto doteraz rozpočtovaných 2,83 percenta. Nižší schodok je dôležitý najmä preto, že Slovensko vďaka nemu pribrzďuje svoje zadlžovanie a buduje si lepší obraz v očiach medzinárodných investorov. „Takto bude vláda aspoň viac motivovaná na to, aby menej míňala,“ povedal prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka.

Faktom však je, že takto sa len opätovne vrátime k svojmu pôvodnému plánu. Ešte na jar tohto roka totiž Kažimír počítal s deficitom okolo 2,6 percenta. Neskôr, v rozpočte svoj odhad zvýšil o dve desatiny s tým, že vláda by chcela viac investovať. A požiadal preto Brusel o výnimku na spomalenie škrtov. Ten mu však zatiaľ nevyhovel.

Otázka dňa: Splníme sľub Bruselu a dostaneme deficit pod tri percentá?
 

Či sa to Slovensku po nových odhadoch podarí a dosiahne avizovaný schodok, je zatiaľ otázne. „Kľúčový bude názor Európskej komisie na štrukturálny deficit, to znamená deficit očistený o vplyv hospodárskeho cyklu a jednorazové vplyvy,“ povedal šéf INEKO Peter Goliaš.

Ako pritom upozorňuje, komisia zrejme napríklad nezohľadní zvýšenie príjmov v dôsledku tých dividend zo štátnych podnikov, ktoré budú vyplácané po precenení majetku. Pri takomto pohľade je podľa neho reálne, že sa Slovensko nedostane z procedúry nadmerného deficitu, teda nestlačí schodok pod tri percentá a vláda bude nútená predstaviť skutočné ozdravné opatrenia.

 

Nové pravidlá pre firmy

Zatiaľ sa okrem lepšieho výberu daní Kažimír spoliehal napríklad na nové licencie pre firmy. Na druhej strane časti firiem znížil daň z príjmov z 23 na 22 percent. Pomôcť by mu malo predlženie osobitného odvodu pre firmy v regulovaných odvetviach. Na druhej strane chce aj šetriť, a to napríklad na chode štátu. Ako však upozorňuje analytik Next Finance Jiří Cihlář, zamiešať karty môže ešte rast ekonomiky. „Naplánovaný deficit je reálny v prípade, že bude európska ekonomika aj naďalej ožívať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.