Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2015, 00:00

Deň D pre Širokého. Sudkyňa rozhodne o osude Váhostavu

Aký ďalší osud čaká Váhostav? Odpoveď na túto otázku dá dnešok, ktorý je pre stavebného giganta Juraja Širokého rozhodujúci. Sudkyňa bratislavského krajského súdu Katarína Bartalská rozhodne o reštrukturalizačnom pláne stavebnej spoločnosti Váhostav. Má len dve možnosti – buď plán odklepne, alebo ho zamietne.

Samotná firma však dnešný vývoj odhadovať nechcela. „Váhostav nechce špekulovať, aké bude rozhodnutie súdu, a počká si na jeho verdikt. Na základe tohto verdiktu spoločnosť podnikne ďalšie kroky,“ vyhlásil hovorca spoločnosti Tomáš Halán.

O oddlžovacom pláne rozhodli veritelia Váhostavu koncom apríla. Odklepli si, že stavebný gigant malým veriteľom zo všetkých jeho dlhov splatí niečo viac ako 18 percent. V preklade, malí veritelia by tak mali dostať takmer 20 z takmer 105 miliónov eur.

Tí však môžu dostať ešte peniaze navyše. Kabinet Roberta Fica (Smer-SD) počas hry zmenil pravidlá. Odklepol návrh, podľa ktorého drobní dodávatelia buď dostanú všetky svoje peniaze, alebo v prípade rozhodnutia ich pohľadávky odkúpi štátna Slovenská záručná rozvojová banka. „Do vydania rozhodnutia vo veci sa súd nebude vyjadrovať k danému procesu,“ konštatovala Bartalská.

Oddlžovanie Váhostavu sprevádzali viaceré pochybnosti. Medzi veriteľmi boli napríklad schránkové spoločnosti. Odborná verejnosť spochybňovala reštrukturalizačnú správkyňu Petru Gabrišovú.

Má 25 rokov a tento proces je vôbec jej prvým v kariére. Odborníci šance Váhostavu na pozitívny verdikt nekomentovali. „Dúfam, že sudkyňa reštrukturalizáciu odobrí jedine v prípade, ak dostala, či v dokumentoch sama našla, uspokojivé vysvetlenia,“ povedal analytik Aliancie Fair-play Peter Kunder.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.