Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2015, 00:00

Slovákov prosia o prácu aj Japonci. Majú smolu

Slovákom sa o prácu hlásia odborníci z celého sveta. Majú však smolu. Byrokratický proces pri prijímaní ľudí z tretích krajín je totiž príliš zdĺhavý. A od nájdenia vhodného uchádzača až po jeho reálne prijatie môže prejsť niekoľko mesiacov a stáť stovky eur.

„Proces vôbec nie je prispôsobený dynamicky sa meniacemu IT odvetviu. Pri veľkej migrácii špecialistov, ktorý je každodennou súčasťou konkurenčného boja, ťaháme za kratší koniec,“ vysvetľuje Petra Sedliačiková, HR manažérka zo spoločnosti Pantheon Technologies, ktorej sa hlásia záujemcovia napríklad z Ukrajiny či Japonska.

V zahraničných vodách by pritom rady zalovili viaceré firmy. „Záujem o zamestnávanie cudzincov vzrástol medziročne podľa našich skúseností o približne 30 percent medziročne,“ uvádza hiring manažér McRoy Branislav Holík. Dôvodom je totiž fakt, že firmy majú problém obsadiť voľné pozície Slovákmi, lebo buď nemajú vhodnú kvalifikáciu, alebo nie sú ochotní cestovať za prácou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.