Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2013, 19:33

Slovensko má dostať lacnejší ruský plyn

Energetika Gazprom dal SPP návrh na zmeny v dlhodobej zmluve.

Najväčší slovenský dodávateľ plynu má na dosah nižšie ceny od Rusov. Slovenský plynárenský priemysel už mal podľa informácií HN dostať od ruského Gazpromu návrh na zmenu v dlhodobom kontrakte. Práve vďaka týmto úpravám by mala klesnúť cena, ktorú SPP platí Gazpromu za plyn. To by znamenalo v prvom rade pomoc pre samotných plynárov, ktorí sú každoročne v strate rádovo za desiatky miliónov eur. Domácnostiam totiž predávajú plyn pod cenu. Vďaka ruskej zľave by sa tak zmiernili rozdiely medzi nákupnou a predajnou cenou. A hospodárenie SPP by sa mohlo priblížiť nule. V takom prípade je však otázne, či by lacnejší plyn dostali aj domácnosti.

Samotní plynári nechceli informácie HN bližšie komentovať. Priznali však, že rokovania s Rusmi sú na dobrej ceste. „Momentálne nie sú ešte uzavreté. Podľa doterajšieho vývoja rokovaní o úpravách parametrov kontraktu na dodávku plynu veríme v ich priaznivý výsledok,“ odkázal hovorca spoločnosti Peter Bednár. K rokovaniam sa nechcel cez Olgu Morevu z komunikačného oddelenia plynárenského giganta vyjadrovať ani Gazprom. Presná výška zľavy zatiaľ nie je známa. Faktom však je, že Rusi už v tomto roku dali úľavu napríklad nemeckému koncernu RWE. Bonus mal byť podľa medializovaných informácií 1,5 miliardy amerických dolárov. Okrem SPP rokujú s Gazpromom aj ďalšie európske spoločnosti a do hry vstúpila aj Európska komisia.

Viac o téme nájdete v zajtrajších Hospodárskych novinách

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.