Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2013, 15:14

Slovensko mieri k lepším časom, odkazuje Národná banka

Národná banka Slovenska (na snímke jej šéf Jozef Makúch) zvýšila odhad rastu našej ekonomiky o tretinu.

Slovenká ekonomika by mala tento rok rásť 0,9 percentným tempom. Informovala o tom Národná banka Slovenska. Ešte v lete pritom odhadovala rast o 0,3 percenta nižší. Dôvodom zlepšenej prognózy je rýchlejší rast ekonomiky ešte v druhom štvrťroku – vyvsvetlil guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch. „To sa premietlo do výraznejšieho rastu exportu, ktorý predstavoval hlavný zdroj rastu slovenskej ekonomiky.“ Zároveň takmer o štyroch rokoch  vzrástol domáci dopyt. To znamená, že ľudia viac či za drahšie nakupovali.

Rast ekonomomiky už v druhom štvrťoroku pritom odborníkov prekvapil. Pozitívnu zmenu totiž očakávali až v jeseni.
Kým pre tento rok Národná banka prognózu zlepšovala, pre budúci rok upravila prognózu rastu smerom nadol. Podľa najnovšej prognózy by mala ekonomika rásť o 2,1 percenta. Čo je pokles o 0,2 percentuálneho bodu. „V porovnaní s predchádzajúcou predpoveďou došlo k prehodnoteniu z dôvodu konsolidácie verejných financií a nižšieho zahraničného dopytu,“ vysvetlil viceguvernér banky Ján Tóth.

Naopak, domácnostiam by sa malo dariť ešte lepšie. Ukazuje to aj vývoj inflácie, čiže rastu cien. Tá by mala tento rok ostať na relatívne nízkej úrovni. Národna banka prognózuje číslo 1,7 percenta. V budúcom roku by mala dokonca poklesnúť na 1,5 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.