Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2014, 00:00

Štát vrátil kartelistov do hry

Stavebníctvo. Firmy dostali trest za kartel na tri roky. Väčšina z neho už uplynula.

Trojročný stop v štátnych tendroch pre šesť stavbárskych firiem. Tak mal znieť nedávny verdikt Úradu pre verejné obstarávanie. Ten ich nedávno vyškrtol zo zoznamu podnikateľov. Situácia sa teraz pre nich obracia a štát ich vracia do hry o štátne zákazky. Tendrový úrad vydal návod na správanie štátnych investorov voči šiestim kartelistom. „Vydali sme stanovisko, ktoré sa týka účasti na kartelovej dohode ako dôvod vylúčenia z procesu verejného obstarávania,“ konštatoval hovorca Úradu Ján Mažgút.

Tresty takmer uplynuli

Návod sa týka kartelu z roku 2004, keď štát vypísal tender na výstavbu diaľnice D1 pod Tatrami. Spáchalo ho šesť stavebných firiem, medzi ktorými bol Doprastav, Inžinierske stavby, česká Skanska, český Strabag, Betamont a portugalský MotaEngil. Protimonopolný úrad vtedy preveril ich ponuky takmer s 900 jednotkovými cenami, pričom sa mnohé zhodovali. Štát túto súťaž zrušil a vypísal novú, pričom úsek pod Tatrami rozdelil na tri menšie úseky.

Následne dva z nich postavili aj kartelové

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.